10 Podstawowych Zasad Inwestowania


W literaturze specjalistycznej przewija się szereg podstawowych zasad dotyczących inwestowania. Tworzenie planu strategicznego i przestrzeganie zasad ochrony kapitału powinno ograniczyć straty, ale ich nie zlikwiduje. Jasne zasady działania pomagają w opanowaniu emocji, które towarzyszą inwestorom i podpowiadają odpowiednie zachowania.

1. Rynek karmi się tymi, którzy sądzą, że są od niego mądrzejsi.
Psychika jest największym wrogiem graczy giełdowych. Inwestor powinien potrafić dokonać chłodnej samooceny.

2. Dywersyfikacja, czyli Don't put all your eggs in one basket.
Nigdy nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w jedną spółkę, tylko w akcje, w jeden fundusz w jeden rodzaj funduszy. Dywersyfikacja portfela to rozłożenie środków na kilka różnych instrumentów finansowych, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko straty kapitału.

3. Zawsze zakładaj ile możesz stracić.
Inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem i naraża inwestora na szybką utratę kapitału. Osoby, które uważają, że nie mogą stracić nic powinny zrezygnować z inwestowania na giełdzie.

4. Nigdy nie inwestuj przeciw trendowi.
Najlepszym sposobem na zarobienie pieniędzy jest zgadzanie się z trendem. Trend is your friend. Inwestorzy korzystający z analizy technicznej decydują się na zajęcie pozycji, gdy widzą, że dany instrument rozpoczyna lub rozpoczął trend.

5. Kiedy wszystkie media dookoła ogłaszają, że na giełdzie jest hossa, zaczynaj wycofywać się z akcji.
Załamanie przychodzi nagle.

7. Nie próbuj łapać dołków i szczytów rynku.
Każdy lubi kupować tanio (na dołkach) i sprzedawać drogo (na górkach). Niestety w praktyce jest to niemożliwe. Warto się z tym pogodzić, ponieważ pogoń za metodą, która to zapewni może przyczynić się tylko do narastającej frustracji i poważnych strat finansowych. Nie bez podstaw stara prawda giełdowa mówi" "Nie walcz z trendem".

8. Kieruj się własnym zdaniem. Opinie i rekomendacje analityków traktuj wyłącznie pomocniczo.
To czy inwestowanie przyniesie Ci zyski, zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich umiejętności oceny spółki i wyczucia zmian, jakie mogą zachodzić na rynku, na podstawie informacji finansowych i ekonomicznych.

7. Nie próbuj szybko zbić fortuny. Inwestowanie to zajęcie dla cierpliwych.
W tym miejscu warto obalić mity o giełdzie jako maszynce do zarabiania dużych pieniędzy w krótkim czasie. Osoby, którym udaje się uzyskiwać kilkadziesiąt procent zysku rocznie w ciągu kilku-kilkunastu lat należą do wyjątków. Wiara w cudowną maszynkę do zbicia fortuny przyniesie tylko rozczarowanie.

9. Poszerzaj swoją wiedzę na temat inwestowania.
Możesz wykorzystać różne książki, media (prasa, telewizja, internet), szkolenia i kursy, studia podyplomowe, rozmowy z osobami, które mają doświadczenie w inwestowaniu. Warto przyswoić sobie podstawowe zasady funkcjonowania gospodarki i rynku kapitałowego i jak najwięcej korzystać z doświadczeń maklerów i innych inwestorów.

10. Bądź konsekwentny w swoich działaniach.
Każde działanie, które ma na celu zdobycie pieniędzy powinno być poprzedzone skonstruowaniem planu. Plan - strategia inwestycyjna - polega na rozpoznaniu swoich potrzeb, możliwości i ustaleniu celów i sposobów, jakimi można je osiągnąć. W praktyce inwestorzy często zapominają jednak z konieczności tworzenia i trzymania się przyjętych założeń. Kupują czy sprzedają akcje pod wpływem impulsu. A przecież inwestują, czy mówiąc wprost - wydają własne pieniądze. Większość z tych, którzy nie mieli czasu na rozważne inwestycje, straciła kapitał z jakim przyszła.

This entry was posted on 6.12.11. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply