Inwestorzy Instytucjonalni


Dawcy kapitału są inwestorami. Wyróżniamy dwie podstawowe grupy inwestorów: inwestorzy indywidualni in inwestorzy instytucjonalni. Na rynkach rozwiniętych wzrasta udział inwestorów instytucjonalnych. Do tej grupy zaliczamy głównie: bank centralny, banki komercyjne, banki inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń, fundusze emerytalne i fundusze inwestycyjne.


Bank Centralny
Bank centralny (NBP) jest jednym z najważniejszych uczestników dwóch segmentów, mianowicie rynku pieniężnego oraz rynku walutowego.

Banki komercyjne
Banki komercyjne tradycyjnie prowadziły głównie działalność depozytowo-kredytową. W ostatnich latach stały się jednak bardzo ważnymi uczestnikami rynku finansowego, zarówno w segmencie transferu kapitału, jak i w segmencie transferu ryzyka.

Banki Inwestycyjne
Banki inwestycyjne to instytucje finansowe, które zajmują się bankowością inwestycyjną. Bankowość inwestycyjna obejmuje wiele usług finansowych, do których można zaliczyć przede wszystkim pośredniczenie w emisji instrumentów finansowych oraz konstruowanie i oferowanie nowych instrumentów finansowych, przede wszystkim instrumentów pochodnych.

Domy Maklerskie
Domy maklerskie to instytucje, które pośredniczą między inwestorami w transakcjach na rynku finansowym. Mogą także same inwestować.

Fundusze Inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne lokują zebrane środki pieniężne. Fundusze inwestycyjne to instytucje zbiorowego inwestowania. Oznacza to, że indywidualny inwestor może stać się uczestnikiem funduszu poprzez wniesienie do niego swojego kapitału. Istnieje wiele różnych rodzajów funduszy inwestycyjnych. Podstawowy podział to otwarte fundusze inwestycyjne i zamknięte fundusze inwestycyjne.

Fundusze Emerytalne
Fundusze emerytalne (OFE) powstają dzięki składkom odprowadzanym przez pracodawców na poczet przyszłych emerytur pracowników. Te środki są inwestowane na rynku finansowym. Głównym celem jest zgromadzenie środków na wypłatę emerytur członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego.

Zakłady Ubezpieczeń
Zakłady ubezpieczeń, zwane też towarzystwami ubezpieczeniowymi, obejmują dwa rodzaje instytucji: zakłady ubezpieczeń na życie (w Polsce dział I ubezpieczeń) i zakłady ubezpieczeń majątkowych (zakłady ubezpieczeń działu II). Instytucje te dokonują wielu inwestycji, wykorzystując środki uzyskane ze składek (tzw. działalność lokacyjna zakładów ubezpieczeń).

Fundusze Hedgingowe
Fundusze hedgingowe są to fundusze, które stosują bardzo ryzykowne strategie i które nie podlegają regulacjom prawnym, jakie dotyczą funduszy inwestycyjnych.

Fundusze Venture Capital (VC)
Fundusze venture capital to firmy, które inwestują w innowacyjne projekty, często w niewielkich spółkach będących we wczesnej fazie rozwoju, o potencjalnie dużym dochodzie, ale charakteryzujące się wysokim ryzykiem.

Fundusze Private Equity (PE)
Fundusze private equity inwestują najczęściej w spółki, które nie weszły do publicznego obrotu. Podobnie jak w przypadku venture capital jest tu możliwość wysokiego dochodu, ale również wyższe ryzyko. Często po przejęciu spółki fundusze starają się ją zmodernizować i sprzedać z zyskiem. Fundusze zazwyczaj dzielą swoje aktywa pomiędzy kilka(-naście) różnych spółek, więc dywersyfikacja jest zachowania.

Asset Management
Firmy asset management zaliczamy do pośredników finansowych. Są to firmy zarządzające aktywami. Oferują one usługi polegające na odpłatnym zarządzaniu portfelami inwestycyjnymi klientów. Ich klientami są głównie osoby zamożne.

This entry was posted on 6.12.11. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

3 Responses to “Inwestorzy Instytucjonalni”

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogólnie samo pojęcie inwestycje jest bardzo szerokie i ciężko jest je opisać dosłownie w kilku zdaniach. Moim zdaniem na uwagę również zasługują ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe https://viennalife.pl/strefa-klienta/baza-wiedzy/ubezpieczeniowe-fundusze-kapitalowe których rola staje się co raz bardziej istotna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Powiem Wam szczerze, że kompletnie nie mam pojęcia, na czym polegają różnice pomiędzy różnymi rodzajami inwestorów. Muszę się podszkolić w tym temacie, ale na razie szukam sobie informacji na stronie http://www.strategiedlabiznesu.pl/rozwiazania-dla-twojej-firmy/pozyskaj-inwestora/ Liczę, że mi pomogą.

    OdpowiedzUsuń