Jak wybrać spółkę na giełdzie?


Wybór spółki to jedna z najważniejszych decyzji w procesie inwestowania. Żadna strategia nie daje gwarancji sukcesu, ale są możliwości ograniczenia ryzyka. Zanim staniesz się rekinem giełdowym, zdolnym do wyczuwania "złotych interesów", staraj się wybierać spółki w maksymalnie bezpieczny sposób.

Każdy chciałby kupować jak na dołkach (tanio) i sprzedawać na górkach (drogo). Niestety w praktyce jest to niemożliwe. Warto się z tym pogodzić, ponieważ pogoń za dołkami górkami może spowodować tylko frustrację i poważne straty finansowe.

Poniżej znajdziesz kilka sugestii, które pozwolą Ci wybrać spółkę w maksymalnie bezpieczny sposób.
Informacje na temat poszczególnych spółek można znaleźć w serwisach informacyjnych, klikając na nazwę spółki w tabeli notowań.

1. Znajdź spółkę, której akcje są tanie

"Tanie akcje" to pojęcie bardzo umowne. Przykładowo można ich szukać na dwa sposoby:
  • sprawdź, które spółki w ostatnim miesiącu zniżkowały. Porównaj obserwacje z okresem 3 miesięcy. Chodzi o to, aby znaleźć spółkę, która długoterminowo znajduje się w trendzie wzrostowym, ale ostatnio jej notowania podlegały większej korekcie.
  • znajdź spółki o niskim wskaźniku P/E (cena do zysku). Niski wskaźnik P/E to wartości 5-10 albo co nieco wyższe, ale niskie na tle innych spółek z tej samej branży.

P/E (Price/ EPS – Cena/ Zysk) - stosunek ceny rynkowej jednej akcji zwykłej do zysku na jedną akcję zwykłą za ostatnie cztery kwartały. Wskaźnik rynkowy stosowany jest  do porównania spółek z tej samej branży.

Warto również zwrócić uwagę na spółki, które znajdują się w trendzie spadkowym od dłuższego czasu, ale widoczne są już symptomy jego odwrócenia, np. dłuższa konsolidacja (sesje giełdowe, na których kurs akcji oscyluje w granicach pewnego poziomu, praktycznie nie zmieniając swojej wartości).


2. Sprawdź dlaczego akcje są tanie
Na warszawskiej giełdzie zwykłemu inwestorowi często trudno jest ustalić prawdziwą prczyczynę spadków kursu akcji danej spółki. Powodem może być np.:
  • wyprzedaż akcji przez inwestorów instytucjonalnych, np. przez fundusz emerytalny lub inwestycyjny (warto sprawdzić strukturę udziałowców)
  • słabe wyniki finansowe spółki (straty)
  • negatywne informacje dotyczące spółki (np. toczące się przeciw niej postępowanie)
  • utrata pozycji na rynku (np. przynależność do upadającej branży)
Przyczyną może też być po prostu cykl rynkowy i wtedy warto kupować.


3. Sprawdź wyniki finansowe spółki
Sprawdź wyniki finansowe:
  • czy spółka ma zysk netto za co najmniej 3 ostatnie lata i jaka jest tendencja
  • jeśli spółka miała straty, to czy wykazuje symptomy poprawy (strata maleje lub przechodzi w zysk)
Szukaj spółek, które regularnie przynoszą zyski lub postępowanie naprawcze doprowadziło do zamiany straty w zysk. Czasami warto też (jeśli spółka ma straty netto), spojrzeć na zysk operacyjny (na działalności podstawowej) - ta wielkość powie Ci, czy podstawowa działalność spółki jest rentowna.

4. Dowiedz się czegoś o spółce
Sprawdź w internecie wiadomości i komentarze dotyczące danej spółki.

5. Wybierz moment zakupu - analiza techniczna
Analiza techniczna pomaga wyznaczyć moment zakupu. Z punktu widzenia inwestora (zwłaszcza początkującego) ważne jest, żeby nie stracić na samym początku inwestycji (efekt psychologiczny). Kupując akcje spółki, która obecnie podlega korekcie, moment wejścia można określić przy pomocy oscylatora RSI. Jeśli oscylator ma obecnie wartość poniżej 30, można przystąpić do zakupów, ponieważ prawdopodobieństwo, że w danym momencie akcje będą dalej zniżkować jest najniższe. Jeśli wykres oscylatora znajduje się powyżej linii sygnału "30" lepiej jeszcze chwilę zaczekać.

6. Ustal poziom wyjścia
Jeśli już zakupiłeś akcje, koniecznie musisz zrobić jeszcze jedno - ustalić poziom akceptowanej straty (stop loss). Nic nie daje 100% pewności sukcesu. Nawet jeśli jest to spółka dochodowa od lat - obecnie w trakcie korekty notowań, z wyprzedzanym oscylatorem RSI (wartość poniżej 30), to nie ma gwarancji, że cena akcji nie spadnie o kolejne 20%, choć tak zły scenariusz wydaje się mało prawdopodobny.
Dlatego musisz określić sobie, jaką maksymalną stratę jesteś w stanie zaakceptować: 55, 10%, 15%? Przy ustalaniu poziomu wyjścia warto wziąć pod uwagę najbliższy poziom wsparcia na wykresie spółki (analiza techniczna). Jeśli kurs akcji spadnie do danego poziomu, musisz je bezwzględnie sprzedać.
Lepiej stosować niewielkie akceptowane straty - ok. 1-7%. Jeśli nie trafisz w spółkę, szybko wychodź z inwestycji i szukaj kolejnej.

7. Monitoruj swoją inwestycję
Nie pozostawiaj swoich pieniędzy bez opieki. Monitoruj nie tylko cenę akcji, które posiadasz, ale też wiadomości o spółce, branży, w której działa, ogólne wiadomości ekonomiczne z Polski i świata, a także wszystkie zdarzenia, które mogą mieć wpływ na kurs akcji.

This entry was posted on 6.12.11. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply