Jak założyć rachunek inwestycyjny?


Zlecenia na giełdę można składać tylko za pośrednictwem biura maklerskiego prowadzącego Twój rachunek. Aby zacząć inwestować na giełdzie, należy więc posiadać rachunek papierów wartościowych założony w biurze maklerskim. Założenie takiego rachunku jest tak samo proste jak założenie zwykłego konta w banku.

Wystarczy udać się do wybranego biura z dowodem tożsamości, podpisać umowę o świadczenie usług brokerskich i po wpłaceniu pieniędzy można rozpocząć inwestowanie na giełdzie. W niektórych biurach rachunek można założyć za pomocą poczty i internetu. Zlecenia na giełdę najwygodniej składać jest przez internet, ale można to również zrobić telefonicznie za pośrednictwem infolinii jak i osobiście w biurze maklerskim.

Wiele elementów składa się na profesjonalizm biura maklerskiego oraz atrakcyjność oferty.
Przy wyborze biura maklerskiego można zwrócić uwagę na różne czynniki takie jak:
 • koszty założenia rachunku i opłata za prowadzenie
 • tabela prowizji maklerskich
 • funkcjonalność systemu transakcyjnego i bezawaryjność platformy
 • wsparcie merytoryczne
 • serwis telefoniczny i punkty obsługi klienta
 • oferta dodatkowa

Obecnie otwarcie rachunku maklerskiego w większości biur maklerskich jest bezpłatne, natomiast prowadzenie w większości jest płatne.

Zawierając transakcje na giełdzie, biuro maklerskie pobiera od nas prowizje. Biura maklerskie pobierają prowizję od każdej zawartej transakcji. Prowizję płaci się zarówno od kupna jak i od sprzedaży akcji, a jej wysokość zależy od wartości transakcji. Prowizje są zwykle najniższe przy składaniu zleceń za pośrednictwem internetu. Są także najniższe przy daytradingu. W przypadku prowizji maklerskich należy zwrócić szczególną uwagę na kwoty stałe w prowizji. W tabeli prowizji mamy przykładowo zapis: 0,5% wartości transakcji, ale nie mniej niż 7,50zł. Jest to ważne zwłaszcza dla inwestorów zawierających małe transakcje, dla których owe 7,50zł może stanowić nawet 5% wartości transakcji. W takim przypadku cały nasz zysk może zostać "zjedzony" przez prowizję maklerską.

Funkcje, jakie daje platforma transakcyjna to często główne kryterium wyboru.
Stały dostęp do systemu, stabilność i sprawność działania platformy transakcyjnej to bardzo ważne elementy oferty rachunku inwestycyjnego. Kilka bardzo dobrych rachunków wiele traci właśnie przez to, że awarie z wyłączeniem dostępu do systemu zdarzają się tam zbyt często. Od niezawodności i zabezpieczeń platformy transakcyjnej zależy także czas przekazywania naszego zlecenia na giełdę.

Biura maklerskie zapewniają zazwyczaj dostęp do serwisów informacyjnych, notowań online, baz danych i rekomendacji maklerskich. Często oferują także serwis edukacyjny. Mogą także oferować programy i aplikacje pomocne w analizie technicznej.

Biura maklerskie oferują okazjonalne promocje, zniżki i dodatkowe usługi, organizują konkursy oraz oferują różne inne bonusy.
Oferta dodatkowa może obejmować przykładowo:
 • możliwość inwestowania na rynku instrumentów pochodnych (różne mogą być wymagania dot. np. wielkości depozytów zabezpieczających i minimalnych środków)
 • możliwość uzyskania odroczonej płatności
 • uzyskanie kredytu na zakup papierów wartościowych na rynku wtórnym (linia kredytowa) i na rynku pierwotnym
 • możliwość składania zleceń na zagraniczne rynki regulowane
 • oprocentowanie wolnych środków finansowych

This entry was posted on 6.12.11. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply