Maklerzy


Maklerzy papierów wartościowych są pośrednikami pomiędzy inwestorami sprzedającymi i kupującymi na giełdzie papiery wartościowe. Obowiązki maklera to m.in. przyjmowanie i przekazywanie zleceń, przygotowywanie rekomendacji, komentarzy i analiz, doradzanie inwestorom, pomoc przy wprowadzaniu spółek na giełdę oraz wiele innych czynności.
Żeby uzyskać licencję maklera, trzeba zdać specjalny egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obecnie na liście maklerów jest ponad 2400 osób. Często potocznie nazywa się maklerami osoby pracujące w biurach maklerskich i przyjmujące dyspozycje od klientów.
Osoba z licencją nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Do pensji dochodzą premie, kwartalne lub roczne, uzależnione od wyników. Najczęściej maklerzy zaczynają od pracy w biurach maklerskich. Mogą pracować także w towarzystwach funduszy inwestycyjnych, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, firmach doradztwa finansowego, spółkach giełdowych czy na GPW.

Po uzyskaniu licencji makler może zajmować się obsługą klienta lub analizą rynku. Maklerzy obsługujący klientów pracują w centralach lub w punktach obsługi klienta (POK). Ich praca polega na prezentowaniu klientom analiz i rekomendacji tworzonych przez analityków oraz przekazywaniu zleceń na giełdę. Maklerzy często dzwonią do dużych klientów.
Analitycy przygotowują raporty o spółkach i rynkach, czasami wspierają maklerów w doradzaniu klientom. Analitycy tworząc rekomendacje bądź analizy szukają informacji z rynku, zdobywają komentarze dyrektorów badanych spółek, oceniają perspektywy rozwoju firm.
Praca maklera cechuje się sezonowością. W czasie hossy dobra koniunktura i idące za tym wysokie obroty przekładają się na wysokie premie. Natomiast w czasie bessy, kiedy przychody maleją biura maklerskie zmniejszają zarobki lub czasem nawet redukują liczbę pracowników.
Maklerem może zostać praktycznie każdy. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest tylko czyste konto w rejestrze skazanych. Egzamin maklerski uważany jest często za trudny, jednak wiele osób nie przygotowuje się do niego starannie. Ponadto, choć brzmi to nieprawdopodobnie, do egzaminu podchodzą także osoby bez podstawowej znajomości matematyki. Egzamin na maklera odbywa się najczęściej dwa razy do roku, w lutym lub marcu i na jesień - we wrześniu lub październiku. Koszt egzaminu wynosi 500zł.

Test obejmuje w większości pytania matematyczne i prawne.
Egzamin dotyczy m.in. następujących dziedzin:
   1) prawo cywilne
   2) prawo gospodarcze
   3) prawo podatkowe i dewizowe
   4) prawo papierów wartościowych, instrumenty finansowe oraz obrót takimi instrumentami
   5) działalność maklerska oraz działalność powiernicza
   6) system depozytowo-rozliczeniowy w zakresie obrotu instrumentami finansowymi
   7) rynek finansowy
   8) tworzenie i funkcjonowanie funduszy inwestycyjnych
   9) komercjalizacja i prywatyzacja przedsiębiorstw
   10) zasady rachunkowości
   11) rynek towarów giełdowych
   12) matematyka finansowa
   13) analiza finansowa
   14) strategie inwestycyjne
   15) etyka zawodowa

Informacje dotyczące egzaminu na maklera znajdziecie na stronie KNF.

Makler nie może swobodnie inwestować na giełdzie na swój rachunek - musi dostosować się do ograniczeń określonych przez Giełdę i domy maklerskie. Istnieje wiele papierów, którymi pracownikowi biura maklerskiego nie wolno obracać. Do listy restrykcyjnej zaliczają się na przykład papiery, dla których biuro jest animatorem lub było oferującym. Maklerom nie wolno także wykorzystywać informacji poufnych.
W 2010r. KNF chciała znieść egzaminy i licencje dla maklerów, ale spotkało się to z protestami środowiska maklerów, a Ministerstwo Finansów nie zgodziło się na zmiany.

This entry was posted on 6.12.11. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

One Response to “Maklerzy”