Wiadomości ekonomiczne


Inwestorzy muszą mieć dostęp do informacji o aktualnym stanie rynku. Oprócz samych spółek inwestorzy obserwują kondycję gospodarek, w których te firmy działają, a więc najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne: wzrost PKB, inflację, bezrobocie, produkcję i konsumpcję. Inwestorzy zagraniczni zwracają także uwagę na rekomendacje wydawane przez duże banki inwestycyjne, jak Goldman Sachs.

Dostęp do wiadomości z rynku zapewniają dystrybutorzy informacji (data vendors). W takiej sytuacji informacja staje się towarem i dostęp do serwisów informacyjnych jest odpłatny, szczególnie gdy chcemy otrzymywać najświeższe informacje. Najbardziej znane agencje informacyjne zajmujące się rynkami finansowymi to Reuters i Bloomberg. Notowania przedstawione na stronie giełdy i w serwisach informacyjnych są zwykle opóźnione o około 15 minut, a dostęp do bieżących notowań jest płatny.

Bieżące wiadomości i informacje pomagają ocenić atrakcyjność inwestowania na danym rynku finansowym. Atrakcyjność ta zależy od sytuacji gospodarczej i od ryzyka inwestycyjnego w danym kraju. Analizuje się m.in. dane dotyczące gospodarki, takie jak stopa wzrostu PKB, inflacja, produkcja i konsumpcja, wielkość deficytu budżetowego, bilans handlu zagranicznego, dane z rynku pracy, a także informacje dotyczące polityki gospodarczej rządu. Należy zwrócić uwagę również na kwestie globalne, związane z sytuacją polityczną i ekonomiczną na świecie, które nieraz mają wpływ na rynki akcji w różnych krajach.

Pozytywne sygnały dla rynku akcji mogą być następujące:
  • większe niż oczekiwane tempo wzrostu PKB
  • spadek stopy inflacji
  • spadek deficytu budżetowego
  • spadek długu publicznego
  • wzrost dodatniego salda bilansu handlowego
  • wzrost dodatniego salda bilansu płatniczego
  • spadek stopy bezrobocia, wzrost liczby utworzonych miejsc pracy
  • obniżenie stóp procentowych przez bank centralny
  • obniżenie podatków
  • uchwalenie aktów prawnych powodujących większą elastyczność rynku pracy
  • zmniejszenie biurokracji, spadek znaczenia populistycznych partii politycznych
  • spadek roli związków zawodowych

Oczywiście negatywne sygnały dla inwestora są dokładnie odwrotne.

Oprócz wiadomości gospodarczych trzeba także śledzić informacje dotyczące samych spółek.

Obecnie indeksy na warszawskiej giełdzie są jednak bardziej zależne od indeksów na świecie niż od realnej gospodarki. Kiedyś indeksy giełdowe na tyle wiernie odzwierciedlały dynamikę PKB, że uważano je za wskaźnik wyprzedzający koniunktury: początek hossy zwiastował boom, a krach poprzedzał recesję. Dzisiaj nie ma już tak prostych związków. Gdyby polska giełda odzwierciedlała rodzimą koniunkturę, to nie powinna była zaliczyć ani jednej bessy, ponieważ od 1992r. w Polsce nie było recesji. A bessy na GPW były spowodowane kryzysami finansowymi na świecie - w Azji, Argentynie, Rosji czy USA. Obok danych, drugim - i często decydującym czynnikiem wpływającym na giełdę są nastroje inwestorów. Dane można prognozować, ich publikacja wynika z kalendarza, natomiast nastroje są funkcją percepcji ryzyka,klimatu ekonomicznego i nagłych wydarzeń, jak trzęsienie ziemi w Japonii czy aresztowanie dyrektora generalnego MFW. Regułą jest dyktat nastrojów i danych z zagranicy.

This entry was posted on 6.12.11. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply