Archive for grudnia 2011

Przegląd spółek giełdowych

Czytaj więcej » | 1 Comment »

Na giełdzie notowane są spółki działające w różnych branżach. Są także różne indeksy sektorowe obejmujące najważniejsze spółki działające w danym sektorze gospodarki. Notowania według sektorów znajdziemy m.in. w serwisach informacyjnych. Jest to pomocne w wyborze spółki, jeśli chcemy zainwestować w dany sektor, a nie jesteśmy zdecydowani co do konkretnego przedsiębiorstwa.

Jak zacząć grać na giełdzie?

Czytaj więcej » | No Comments »


Jeśli chodzi o kwestie techniczne, inwestowanie na giełdzie jest bardzo proste. Wbrew pozorom, nie trzeba na to poświęcać dużo czasu - wystarczy kilkanaście minut dziennie, żeby sprawdzić aktualne ceny akcji (notowania), przjerzeć wiadomości. Oczywiście można też poświęcać na to całe dnie, zajmować się tym zawodowo, szczególnie gdy obracamy bardzo dużymi kwotami.

Ile można zarobić na giełdzie?

Czytaj więcej » | No Comments »


Na giełdzie można zarobić więcej niż na lokacie, obligacjach czy na funduszu inwestycyjnym. Giełda nie jest jednak maszynką do zarabiania dużych pieniędzy w krótkim czasie. Inwestorzy, którzy co roku zarabiają na giełdzie kilkadziesiąt procent należą do wyjątków, a kapitał łatwo i szybko można stracić.

Jak działa Giełda?

Czytaj więcej » | No Comments »


Giełda papierów wartościowych służy do dokonywania obrotu - jak sama nazwa wskazuje - papierami wartościowymi. Jest to towar specyficzny, ponieważ nie dochodzi do fizycznej dostawy towaru do kupującego. Handel na rynku giełdowym jest obrotem niematerialnym, tzn. że tak naprawdę nie istnieje drukowana postac papierów wartościowych.

Jak założyć rachunek inwestycyjny?

Czytaj więcej » | No Comments »


Zlecenia na giełdę można składać tylko za pośrednictwem biura maklerskiego prowadzącego Twój rachunek. Aby zacząć inwestować na giełdzie, należy więc posiadać rachunek papierów wartościowych założony w biurze maklerskim. Założenie takiego rachunku jest tak samo proste jak założenie zwykłego konta w banku.

Giełda - Słowniczek

Czytaj więcej » | No Comments »


Rynek papierów wartościowych dzieli się na pierwotny i wtórny. Z rynkiem pierwotnym mamy do czynienia, gdy nabywamy papiery wartościowe bezpośrednio od emitenta (np. poprzez publiczne subskrypcje - zapisy w biurach maklerskich), czyli spółki, która w ten sposób chce pozyskać nowy kapitał. Jeżeli odsprzedajemy na giełdzie walory nabyte na rynku pierwotnym, mamy już do czynienia z rynkiem wtórnym.

Notowania giełdowe

Czytaj więcej » | No Comments »


Notowania giełdowe są powszechnie dostępne w serwisach informacyjnych i na telewizyjnych kanałach ekonomicznych (np. TVN CNBC). Tabela notowań przedstawia wartości oraz aktualne kursy poszczególnych akcji. Dla wszystkich papierów publikowane są wartości pięciu podstawowych kursów, wolumen i wartość obrotów oraz procentowa zmiana ceny.

Spółki z WIG20

Czytaj więcej » | 1 Comment »


WIG20 to indeks 20 największych i najbardziej płynnych spółek, których wartość rynkowa stanowi ponad 70% kapitalizacji giełdy, a obrót przekracza 70% obrotu całej giełdy. Indeks ten opisuje zachowanie największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

10 Podstawowych Zasad Inwestowania

Czytaj więcej » | No Comments »


W literaturze specjalistycznej przewija się szereg podstawowych zasad dotyczących inwestowania. Tworzenie planu strategicznego i przestrzeganie zasad ochrony kapitału powinno ograniczyć straty, ale ich nie zlikwiduje. Jasne zasady działania pomagają w opanowaniu emocji, które towarzyszą inwestorom i podpowiadają odpowiednie zachowania.

Jak wybrać spółkę na giełdzie?

Czytaj więcej » | No Comments »


Wybór spółki to jedna z najważniejszych decyzji w procesie inwestowania. Żadna strategia nie daje gwarancji sukcesu, ale są możliwości ograniczenia ryzyka. Zanim staniesz się rekinem giełdowym, zdolnym do wyczuwania "złotych interesów", staraj się wybierać spółki w maksymalnie bezpieczny sposób.

Co to jest analiza fundamentalna?

Czytaj więcej » | 1 Comment »


W literaturze można znaleźć wiele definicji analizy fundamentalnej. Można opisać ją jako metodę przewidywania przyszłych ruchów cen instrumentu finansowego na podstawie czynników i danych ekonomicznych, politycznych i środowiskowych, które w jakikolwiek sposób mogą wpłynąć na poziom popytu i podaży na dany instrument.

Wiadomości ekonomiczne

Czytaj więcej » | No Comments »


Inwestorzy muszą mieć dostęp do informacji o aktualnym stanie rynku. Oprócz samych spółek inwestorzy obserwują kondycję gospodarek, w których te firmy działają, a więc najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne: wzrost PKB, inflację, bezrobocie, produkcję i konsumpcję. Inwestorzy zagraniczni zwracają także uwagę na rekomendacje wydawane przez duże banki inwestycyjne, jak Goldman Sachs.

Inwestorzy zagraniczni na GPW

Czytaj więcej » | No Comments »


Warszawska giełda jest największa w Europie Środkowo-Wschodniej, ale wysoki udział (ponad 40-proc. obrotów) mają w niej inwestorzy zagraniczni. Dla globalnych graczy Polska jest tylko jednym z wielu rynków wschodzących. Można powiedzieć, że GPW jest tylko kroplą na oceanie zagranicznego kapitału.

Doradcy Inwestycyjni

Czytaj więcej » | No Comments »


Doradca inwestycyjny to jeden z najbardziej elitarnych zawodów w Polsce. Doradcy inwestycyjni zajmują się lokowaniem środków na rynkach kapitałowych - zarządzają funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi, zajmują się również wydawaniem rekomendacji i szeroko pojętą analizą rynku.

Maklerzy

Czytaj więcej » | 1 Comment »


Maklerzy papierów wartościowych są pośrednikami pomiędzy inwestorami sprzedającymi i kupującymi na giełdzie papiery wartościowe. Obowiązki maklera to m.in. przyjmowanie i przekazywanie zleceń, przygotowywanie rekomendacji, komentarzy i analiz, doradzanie inwestorom, pomoc przy wprowadzaniu spółek na giełdę oraz wiele innych czynności.

Inwestorzy Instytucjonalni

Czytaj więcej » | 3 Comments »


Dawcy kapitału są inwestorami. Wyróżniamy dwie podstawowe grupy inwestorów: inwestorzy indywidualni in inwestorzy instytucjonalni. Na rynkach rozwiniętych wzrasta udział inwestorów instytucjonalnych. Do tej grupy zaliczamy głównie: bank centralny, banki komercyjne, banki inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń, fundusze emerytalne i fundusze inwestycyjne.

Giełda - Instytucje

Czytaj więcej » | 1 Comment »


Operacjami na rynku finansowym zajmują się instytucje finansowe. Przez pojęcie instytucji finansowych rozumiemy zarówno instytucje bezpośrednio przeprowadzające obrót instrumentami finansowymi, jak i współpracujące z nimi instytucje różnego typu.

Błędy popełniane w inwestycjach

Czytaj więcej » | No Comments »


Poniżej lista błędów, które mogą prowadzić do podjęcia błędnych decyzji inwestycyjnych. Są to: nadmierna pewność siebie, nierealistyczny optymizm, błąd myślenia typu potwierdzającego, nadmierny konserwatyzm ocen, ignorowanie zasady powrotu do średniej, stawianie na trend i negatywne emocje związane z uzyskaniem gorszego wyniku.

Spółki Chemiczne na GPW

Czytaj więcej » | 3 Comments »

Poniżej znajduje się lista najważniejszych spółek chemicznych, notowanych na naszej giełdzie. Jeśli chcecie zainwestować w branżę chemiczną, warto bliżej sie im przyjrzeć.

Spółki Paliwowe na GPW

Czytaj więcej » | No Comments »


Na giełdzie jest notowanych kilka spółek paliwowych. Najbardziej popularne to Orlen i Lotos.

Spółki Telekomunikacyjne na GPW

Czytaj więcej » | 1 Comment »


Jeśli chcemy zainwestować w spółki z sektora telekomunikacji, możemy kupić akcje kilku spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Najbardziej popularną spółką wśród inwestorów jest oczywiście Telekomunikacja Polska, wchodząca w skład indeksu WIG20.

Spółki Surowcowe na GPW

Czytaj więcej » | No Comments »


Na polskiej giełdzie notowanych jest kilka spółek z branży surowcowej. Najbardziej popularny wśród inwestorów jest konglomerat miedziowy KGHM, wchodzący w skład indeksu WIG20.

Spółki Energetyczne na GPW

Czytaj więcej » | No Comments »


Jeśli chcemy zainwestować w branżę energetyczną, możemy rozważyć kilka spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, m.in. PGE i Tauron.

Banki notowane na GPW

Czytaj więcej » | 1 Comment »



Jeśli chcemy kupić akcje banku, to na giełdzie mamy bardzo duży wybór. Jest tam notowanych wiele banków, z kapitałem polskim i zagranicznym. Są największe banki działające w Polsce, ale także te mniejsze, które dopiero rozwijają skrzydła.