Archive for czerwca 2012

Spółka giełdowa - wady?

No Comments »



1. Wysokie koszty
Na ogół największe obawy potencjalnych emitentów budzą koszty wejścia na giełdę i późniejszego funkcjonowania jako spółka notowana na giełdzie. Jest to istotny problem i należy zawsze analizować poniesione nakłady w porównaniu z uzyskiwanymi efektami. Może się okazać, że w pewnych sytuacjach bardziej opłacalne będzie wycofanie spółki z giełdy.
Przygotowując się do debiutu giełdowego, emitenci obawiają się, że pomimo znacznych kosztów nie pozyskają zakładanego kapitału np. z powodu pogorszenia koniunktury rynkowej. Konkurencja na rynku usług maklerskich powoduje jednak, że warunki płatności za usługi maklerskie na rynku pierwotnym są korzystne dla emitentów i najistotniejszy element wynagrodzenia domu maklerskiego ma charakter prowizji od sukcesu - nie jest ponoszony w przypadku konieczności odwołania emisji lub jej ewentualnego nieobjęcia przez inwestorów.
W przypakdu emisji papierów wartościowych, największe koszty ponoszone są przy pierwszym pozyskaniu kapitału na rynku publicznym. Kolejne emisje są znacznie tańsze.
2. Obowiązki informacyjne
Kolejną obawą, jaką często akcentują spółki jest konieczność ujawniania szczegółowych informacji finansowych i wiadomości dotyczących działalności emitenta. Z drugiej strony, powszechny dostęp do informacji i rozwijający się szybko rynek wywiadu gospodarczego powodują, że w praktyce żadna firma nie jest w stanie zapobiec przedostawaniu się na rynek wiadomości, które chciałaby zachować w tajemnicy.
3. Ryzyko utraty kontroli nad spółką
Wprowadzenie akcji spółki do obrotu giełdowego, swobodna możliwość zawierania transakcji i zwiększone zainteresowanie spółką może prowadzić do pojawienia się w spółce inwestorów niepożądanych, chcących uzyskać w spółce pozycję dominującą. Jest to potencjalne zagrożenie, ale można zapobiegać mu na wiele sposobów.
Na etapie oferty publicznej można tak ukształtować transze oraz dodatkowe warunki objęcia akcji, aby nie dopuścić do zgromadzenia zbyt dużych pakietów w rękach inwestorów, którzy mogliby dokonać wrogiego przejęcia. Różne rozwiązania pozwalają zarządowi spółki zredukować lub w ogóle nie dokonać przydziału akcji podmiotom, których intencje mogą budzić zastrzeżenia.
Na rynku kapitałowym istnieją poważne ograniczenia, uniemożliwiające kupowanie dużych pakietów akcji w sposób niezauważalny. O większych zmianach, dotyczących np. przekroczenia różnych progów głosów na walnym zgromadzeniu, każdy akcjonariusz zobowiązany jest poinformować spółkę oraz KNF. Niepożądane powiązania kapitałowe utrudniają również przepisy antymonopolowe.
Ponadto, regulacje giełdowe nie stwarzają przeszkód, żeby umieścić w statucie spółki zapisy uniemożliwiające utratę kontroli i w konsekwencji wrogie przejęcie. Takie rozwiązania powodują jednak zmniejszenie liczby akcji wprowadzonych do obrotu i pogorszenie płynności, co jest szczególnie istotne w przypadku mniejszych spółek.

Koszty wejścia na giełdę

Czytaj więcej » | No Comments »


Spółki planujące debiut na giełdzie z reguły najbardziej obawiają się kosztów tego przedsięwzięcia.

Czym zajmują się domy maklerskie?

Czytaj więcej » | 1 Comment »

Domy maklerskie pośredniczą w transakcjach między inwestorami na rynku finansowym. Mogą także inwestować na własny rachunek.

Jak wygląda prospekt emisyjny?

Czytaj więcej » | No Comments »

Prospekt emisyjny może być sporządzony w formie dokumentu jednolitego (pojedynczego) lub jako zestaw trzech odrębnych dokumentów, które mogą podlegać osobnemu zatwierdzeniu przez KNF. Obie formy prospektu zawierają te same treści, a różnią się jedynie sposobem zredagowania. Spółka przygotowująca emisję akcji ma możliwość wyboru wariantu.

Jak ustala się cenę akcji w ofercie publicznej?

Czytaj więcej » | No Comments »


Wiele spółek akcyjnych za największą zaletę wejścia na giełdę uważa pozyskanie kapitału na rozwój działalności i realizację nowych inwestycji. Kluczowe zadanie w tym procesie to wyznaczenie ceny emisyjnej akcji.