Etyka Zawodowa Maklerów i Doradców


Zasady etyki zawodowej maklerów i doradców wynikają z ogólnych norm moralnych zastosowanych do zawodów maklera papierów wartościowych oraz doradcy inwestycyjnego.
Zasady etyki zawodowej obowiązują wszystkich maklerów i doradców będących członkami zwyczajnymi Związku Maklerów i Doradców.

Maklerzy i doradcy, wpisani na listę maklerów i doradców, mogą używać tytułów zawodowych, odpowiednio: "makler papierów wartościowych" i "doradca inwestycyjny". Tytułów tych należy używać w sposób zasadny i godny.

Maklerzy i doradcy nie mogą stosować reklamy porównawczej, chyba że zawiera informacje prawdziwe i użyteczne dla osób mogących z niej skorzystać.

Kontakty z Pracodawcą

Maklerzy i doradcy powinni dbać o dobre imię pracodawcy.
Bez pisemnej zgody pracodawcy maklerzy i doradcy nie mogą podejmować działalności zarobkowej lub przynoszącej inne korzyści, która mogłaby stanowić konkurencję wobec pracodawcy. Działalność na rzecz Związku Maklerów i Doradców nie wymaga zgody pracodawcy. Nie wymaga takiej zgody również działalność dydaktyczna i naukowa (jeżeli nie wiąże się z wykorzystaniem informacji stanowiących własność pracodawcy).
Maklerzy i doradcy powinni informować pracodawcę o wszelkich dodatkowych świadczeniach uzyskanych w związku z wykonywaniem u niego zawodu.
bez zgody pracodawcy nie można wykorzystywać miejsca pracy, wyposażenia, znaków firmy lub jej renomy do prowadzenia innej działalności na własny rachunek.

Rekomendacje Inwestycyjne

W kontaktach ze środkami masowego przekazu maklerów i doradców powinny cechować: dbałość o godność zawodu, rzetelność i wysoki poziom merytoryczny, a także rozsądek i umiarkowanie. Maklerzy i doradcy nie powinni udzielać anonimowych wypowiedzi dla środków masowego przekazu.

Tajemnica zawodowa

Maklerzy i doradcy zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej i nie ujawniania informacji poufnych w obrocie instrumentami finansowymi. Nie mogą dla osobistych celów wykorzystywać informacji objętych tajemnicą zawodową ani informacji poufnych.

Konflikt Interesów

Maklerzy i doradcy powinni ujawnić pracodawcy wszelkie czynniki, które mogą powodować konflikt z ich obowiązkami wobec pracodawcy.
Maklerzy i doradcy powinni ujawnić klientowi wszelkie istotne odnoszące się do nich konflikty interesów, które mogą mieć wpływ na bezstronność ich działania.
Maklerzy i doradcy, którzy są członkami władz podmiotu emitującego instrumenty finansowe, nie mogą świadczyć usług maklerskich lub doradczych związanych z obrotem tymi instrumentami, chyba że czynią to w ramach dokonywania oferty publicznej lub ubiegania się o dopuszczenie tych instrumentów do obrotu na rynku regulowanym.

Obrót Instrumentami Finansowymi na Własny Rachunek

Makler lub doradca może posiadać kilka rachunków papierów wartościowych, jeżeli wynika to z obowiązujących przepisów lub z praktyki obrotu. Makler pracujący w firmie inwestycyjnej powinien posiadać rachunek w tej firmie. Może mieć rachunki w różnych firmach inwestycyjnych, jeżeli jest to niezbędne do korzystania z usług, które nie są świadczone przez jego pracodawcę.
Maklerzy i doradcy powinni postępować w taki sposób, aby transakcje na rzecz ich klientów i pracodawców miały pierwszeństwo przed transakcjami na ich rachunkach własnych, oraz by transakcje na rachunkach własnych nie wpływały niekorzystnie na interesy ich klientów lub pracodawców. Nie mogą na rachunkach własnych składać zleceń w oparciu o decyzje inwestycyjne klientów lub pracodawców.
Zlecenia składane przez maklerów i doradców na ich rachunkach własnych powinny być potwierdzone pisemnie.
Maklerzy i doradcy nie mogą otwierać pozycji w instrumentach finansowych, dla których uczestniczą w prowadzeniu notowań, lub które znajdują się na liście restrykcyjnej ich pracodawcy, chyba że wewnętrzne regulacje pracodawcy stanowią inaczej.


Działalność na rzecz Związku Maklerów i Doradców

Maklerzy i doradcy obowiązani są stosować się do uchwał organów Związku.
Maklerzy i doradcy powinni realizować czynne prawo wyborcze w wyborach do organów Związku Maklerów i Doradców.
Maklerzy i doradcy pełniący funkcje w organach Związku:
- nie mogą nadużywać powierzonej im funkcji we własnych sprawach, dla własnej korzyści lub dla korzyści osób bliskich
- powinni traktować wszystkich maklerów i doradców jako równoprawnych członków Związku
- powinni służyć członkom Związku informacją, pomocą i radą.

This entry was posted on 28.9.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply