Jak założyć spółkę akcyjną


Założycielami spółki akcyjnej może być jedna albo kilka osób. Spółka akcyjna nie może być zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Nazwa spółki może być dowolna i powinna zawierać dodatkowe oznaczenie "spółka akcyjna". Można używać skrótu "S.A."


Warunki powstania spółki akcyjnej:
- zawiązanie spółki, w tym podpisanie statutu przez założycieli
- wniesienie przez akcjonariuszy wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego
- ustanowienie zarządu i rady nadzorczej
- wpis do KRS

Statut spółki akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego. Osoby podpisujące status są założycielami spółki. Zawiązanie spółki akcyjnej następuje z chwilą objęcia wszystkich akcji. Z chwilą zawiązania spółki powstaje spółka akcyjna w organizacji. Do chwili ustanowienia zarządu jest ona reprezentowana przez wszystkich założycieli działających łącznie albo przez pełnomocnika ustanowionego jednomyślną uchwałą założycieli. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki.

Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 100.000 zł. Kapitał zakładowy dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej. Wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz. Wpłaty na akcje powinny być dokonane bezpośrednio lub za pośrednictwem firmy inwestycyjnej na rachunek spółki w organizacji.

Zgoda na zawiązanie spółki i brzmienie statutu oraz na objęcie akcji powinna być wyrażona w jednym lub kilku aktach notarialnych. Należy wymienić tam w szczególności osoby obejmujące akcje, liczbę i rodzaj akcji objętych przez każdą z nich, wartość nominalną i cenę emisyjną akcji oraz terminy wpłat. Ponadto, należy stwierdzić dokonanie wyboru pierwszych organów spółki.

Jeżeli przewidziane są wkłady niepieniężne albo spółka nabywa mienie lub dokonuje zapłaty wynagrodzenia za usługi świadczone przy jej powstanie, konieczne jest sporządzenie przez założycieli odpowiedniego sprawozdania. Do sprawozdania należy dołączyć odpowiednie dokumenty w oryginałach lub urzędowo poświadczonych odpisach. Sprawozdanie założycieli należy poddać badaniu przez biegłego rewidenta, którego wyznacza sąd rejestrowy.

Zarząd zgłasza zawiązanie spółki do sądu rejestrowego. Wniosek o wpis spółki do rejestru podpisują wszyscy członkowie zarządu.
Do zgłoszenia spółki należy dołączyć:
- statut
- akty notarialne o zawiązaniu spółki i objęciu akcji
- oświadczenie członków zarządu, że wpłaty na akcje oraz wkłady niepieniężne zostały dokonane zgodnie z prawem
- dowód wpłaty na akcje, potwierdzony przez bank lub firmę inwestycyjną

Po zarejestrowaniu spółki zarząd powinien w terminie 2 tygodni złożyć we właściwym urzędzie skarbowym poświadczony przez siebie odpis statutu wraz ze wskazaniem sądu, w którym spółka została zarejestrowana.

This entry was posted on 29.11.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply