Rada Nadzorcza w Spółce Akcyjnej

Rada Nadzorcza jest organem nadzorczym spółki akcyjnej.

Do szczególnych obowiązków rady nadzorczej należy ocena sprawozdań w zakresie ich zgodności z dokumentami i stanem faktycznym oraz wniosków zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty, a także składanie walnemu zgromadzeniu corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny. Rada nadzorcza może badać wszystkie dokumenty spółki, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki. Rada nadzorcza może zawiesić w czynnościach poszczególnych lub wszystkich członków zarządu i delegować członków rady do czasowego wykonywania czynności zarządu na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Walne zgromadzenie może uchwalić regulamin rady nadzorczej, określający jej organizację i sposób wykonywania czynności.

Statut może rozszerzać uprawnienia rady nadzorczej, a w szczególności przewidywać, że zarząd jest zobowiązany uzyskać zgodę rady przez dokonaniem określonych w statucie czynności. Jeżeli rada nadzorcza nie wyrazi zgody na dokonanie określonej czynności, zarząd może zwrócić się do walnego zgromadzenia o podjęcie uchwały udzielającej takiej zgody.

Rada nadzorcza składa się co najmniej z 3, a w spółkach publicznych co najmniej z 5 członków, powoływanych i odwoływanych przez walne zgromadzenie. Jeżeli w skład rady nadzorczej wchodzi osoba powołana przez podmiot określony w odrębnej ustawie, wyborowi podlegają jedynie pozostali członkowie rady nadzorczej. Członek zarządu, prokurent, likwidator, kierownik oddziału lub zakładu oraz zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny lub adwokat nie może być jednocześnie członkami rady nadzorczej. Nie mogą być nimi również inne osoby podlegające bezpośrednio członkowi zarządu. Statut może przewidywać inny sposób powoływania lub odwoływania rady.

Na wniosek akcjonariuszy, reprezentujących co najmniej 1/5 kapitału zakładowego, wybór rady nadzorczej powinien być dokonany przez najbliższe walne zgromadzenie w drodze głosowania oddzielnymi grupami, nawet jeśli statut przewiduje inny sposób powołania. Osoby reprezentujące taką część akcji, jaka przypada na nich z podziału ogólnej liczby reprezentowanych akcji przez liczbę członków rady, mogą utworzyć oddzielną grupę w celu wyboru jednego członka rady. Nie biorą jednak udziału w wyborze pozostałych członków.

Kadencja członka rady nie może być dłuższa niż 5 lat. Wynagrodzenie członków rady określa statut lub uchwała walnego zgromadzenia. Wynagrodzenie w formie udziału w zysku spółki za dany rok obrotowy (przeznaczonym do podziału między akcjonariuszy) może uchwalić tylko walne zgromadzenie.

Rada nadzorcza powinna być zwoływana w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż 3 razy w roku obrotowym. Zarząd lub członek rady nadzorczej mogą żądać zwołania rady, podając proponowany porządek obrad. Przewodniczący rady zwołuje posiedzenie w terminie 2 tygodni od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli go nie zwoła, wnioskodawca może je zwołać samodzielnie.

Rada nadzorcza podejmuje uchwały, jeżeli na posiedzeniu jest obecna co najmniej połowa jej członków, a wszyscy członkowie zostali zaproszeni. Statut może przewidywać większe wymagania dotyczące kworum. Uchwały rady nadzorczej zapadają bezwzględną większością głosów, chyba że statut stanowi inaczej. Statut może przewidywać, że w przypadku równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego. Posiedzenia rady są protokołowane.

This entry was posted on 1.12.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply