Walne Zgromadzenie

Zwyczajne walne zgromadzenie powinno się odbyć w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.
Walne Zgromadzenie:
- zatwierdza sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowe za poprzedni rok obrotowy
- podejmuje uchwały dotyczące spółki, w tym o podziale zysku albo o pokryciu straty
- udziela członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków

Walne zgromadzenie zwołuje zarząd.
Rada nadzorcza może zwołać zwyczajne walne zgromadzenie, jeżeli zarząd nie zwoła go w ustawowym terminie. Rada nadzorcza może także zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie. Akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę ogółu głosów w spółce mogą zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie.
Walne zgromadzenie zwołuję się przez ogłoszenie, które powinno być dokonane co najmniej na 3 tygodnie przed terminem. Ogłoszenie o walnym zgromadzeniu spółki publicznej powinno być dokonane co najmniej na 26 dni przed terminem walnego zgromadzenia.

Prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu spółki publicznej mają tylko osoby będące akcjonariuszami spółki na 16 dni przed datą walnego zgromadzenia (dzień rejestracji uczestnictwa).
Aby uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, należy złożyć w spółce dokumenty akcji nie później niż w dniu rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Może to być zaświadczenie o prawie uczestnictwa wydane przez notariusza, bank lub dom maklerski. W zaświadczeniu wskazuje się numery dokumentów akcji i stwierdza, że dokumenty akcji będą zablokowane do dnia rejestracji uczestnictwa. W okresie między dniem rejestracji uczestnictwa a dniem walnego zgromadzenia akcjonariusze spółki publicznej mogą przenosić akcje.
Statut może dopuszczać udział w walnym zgromadzeniu drogą elektroniczną.

Akcja daje prawo do jednego głosu na walnym zgromadzeniu. Akcjonariusz może głosować odmiennie z każdej z posiadanych akcji. Statut może ograniczyć prawo głosu akcjonariuszy dysponujących powyżej 1/10 ogółu głosów w spółce. Akcjonariusz może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika.
Akcjonariusz spółki publicznej może oddać głos drogą korespondencyjną, jeśli przewiduje to regulamin walnego zgromadzenia. Spółka udostępnia odpowiednie formularze na stronie internetowej. Przy obliczaniu kworum oraz wyników głosowania uwzględnia się głosy oddane korespondencyjnie, które spółka otrzymała nie później niż w chwili zarządzenia głosowania na walnym zgromadzeniu. Głosy oddane korespondencyjnie są jawne od chwili ogłoszenia wyników głosowania. Akcjonariusz nie może głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu pomiędzy nim a spółką.

Uchwały walnego zgromadzenia powinny być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza.

Uchwała walnego zgromadzenia sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza, może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały.

This entry was posted on 8.12.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply