Doradcy IPO - przygotowanie oferty publicznej

Bardzo istotną kwestią jest wybór profesjonalnych doradców wspierających spółkę w przygotowaniu i przeprowadzeniu oferty publicznej.

Po decyzji właścicieli o wejściu na giełdę i ewentualnym przekształceniu w spółkę akcyjną (jeśli firma miała inną formę prawną), Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy musi podjąć uchwałę o zamiarze wprowadzenia akcji do obrotu giełdowego i ewentualnej nowej emisji akcji.

W kolejnych etapach spółce będą już musieli pomagać doradcy wyspecjalizowani w obsłudze spółek na rynku pierwotnym.

Kluczowe podmioty doradzające można podzielić na te, z usług których spółka jest zobowiązana skorzystać oraz te, które nie są obowiązkowe.

Obowiązkowe:
- biegły rewident
- firma inwestycyjna (najczęściej dom maklerski)

Nieobowiązkowe:
- doradcy finansowi
- doradcy prawni
- subemitent usługowy
- subemitent inwestycyjny
- agencja public relations / investor relations

Firma inwestycyjna i biegły rewident to podmioty, które obowiązkowo muszą współpracować ze spółką w procesie prowadzącym na giełdę. Inni doradcy - finansowy, prawny i public relations nie są wymagani przez przepisy prawa, jednak większość spółek korzysta z ich usług, gdyż ich kompetencje i doświadczenie znacznie ułatwiają przejście całego procesu.
przed ofertą publiczną spółka może również podpisac umowę z subemitentem inwestycyjnym i/lub usługowym, co zabezpiecza emisję przed ewentualnym niepowodzeniem.

Z punktu widzenia wymogów formalnych niezbędne jest przeprowadzenie analizy finansowej i prawnej, które są podstawą do sporządzenia wstępnej wyceny spółki i ustalenia ceny emisyjnej akcji.

Przede wszystkim należy przygotować prospekt emisyjny, co wymaga nawiązania współpracy z firmą inwestycyjną oraz z biegłym rewidentem.

Biegły rewident
Zadaniem biegłego rewidenta jest zbadanie sprawozdań finansowych spółki, które będą zamieszczone w prospekcie emisyjnym.

Zadania biegłego rewidenta:
  • sporządzenie sprawozdania finansowego
  • przygotowywanie finansowej części dokumentacji ofertowej
  • wydanie odpowiedniego oświadczenia audytorskiego
  • weryfikacja danych finansowych w dokumentacji ofertowej
  • kontrola nad aspektami finansowymi i księgowymi analizy due diligence

Dom maklerski
Biuro maklerskie pełni funkcję oferującego akcje spółki w ofercie publicznej. Biuro pomoże więc w przygotowaniu i zorganizowaniu oferty publicznej oraz doprowadzi do notowania na giełdzie.
Do zadań biura maklerskiego należą takie zadania jak: opracowanie struktury oferty, przygotowanie części biznesowej prospektu emisyjnego, raport analityczny, marketing emisji, spotkania z inwestorami, book building, subskrypcja i rozliczenie emisji, procedury w KNF, KDPW i GPW.

Spółki wchodzące na giełdę nawiązują także współpracę z doradcami finansowymi i prawnymi. Nie jest to obowiązkowe w świetle prawa, ale z całą pewnością pomoże uniknąć błędów i złych rozwiązań.

Zadania domu maklerskiego:
  • sporządzenie prospektu emisyjnego zgodnie z przepisami prawa i zwyczajami rynkowymi
  • zarządzanie całym projektem oferty publicznej
  • zapewnienie bezpieczeństwa przy opłacaniu zapisów i obejmowaniu akcji przez inwestorów
  • prowadzenie rejestru nabywców papierów wartościowych
  • przygotowanie dokumentacji na potrzeby dematerializacji akcji w KDPW

Analityk finansowy
Doradca finansowy może pracować przy takich zadaniach jak: struktura grupy kapitałowej, finansowe due diligence, wycena, struktura oferty, część ekonomiczna prospektu emisyjnego, prezentacje dla analityków.

Kancelaria prawna
Podobnie, pomoc doświadczonych doradców prawnych może okazać się niezbędna. Pomogą oni w takich zadaniach jak: dopasowanie struktury grupy kapitałowej, ewentualne przekształcenia, prawne due diligence, uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA), doradztwo prawne odnośnie niezbędnych procedur w KNF, KDPW i GPW.

Agencja public relations / investor relations
Przy wejściu na giełdę, spółki korzystają także z usług agencji public relations, które zajmują się działaniami reklamowymi. Dbają o relacje z inwestorami i kontakty z mediami. Zdobycie zaufania potencjalnych inwestorów jest jednym z czynników sukcesu udanej oferty publicznej.

Przygotowanie prospektu emisyjnego to żmudny proces trwający kilka miesięcy. Gotowy prospekt należy złożyć do zatwierdzenia w KNF. Komisja po dokonaniu weryfikacji oraz ewentualnych konsultacjach ze spółką podejmuje decyzję o zatwierdzeniu prospektu emisyjnego. Następnie spółka musi złożyć niezbędne dokumenty w KDPW wraz z wnioskiem o rejestrację papierów wartościowych objętych ofertą publiczną. Później  - już po zakończeniu oferty publicznej - trzeba jeszcze złożyć odpowiednie dokumenty w GPW razem z wnioskiem o dopuszczenie akcji do obrotu giełdowego na rynku podstawowym lub równoległym.

Ponadto spółki mogą skorzystać z subemisji usługowej lub inwestycyjnej.

Subemisja usługowa oznacza nabycie przez firmę inwestycyjną (subemitenta) na własny rachunek uzgodnionej części lub całości akcji w celu sprzedaży docelowym inwestorom na rynku pierwotnym.

Subemisja inwestycyjna oznacza nabycie przez firmę inwestycyjną (subemitenta) na własny rachunek całości lub części akcji oferowanych w obrocie pierwotnym lub w pierwszej publicznej ofercie, na które inwestorzy nie złożyli zapisów w temrinie ich przyjmowania. Subemitentem inwestycyjnym może być firma inwestycyjna, fundusz inwestycyjny, otwarty fundusz emerytalny, bank, zakład ubezpieczeń, polska lub zagraniczna instytucja finansowa mająca siedzibę w kraju należącym do OECD lub w państwie członkowskim UE, może to też być konsorcjum wymienionych podmiotów (więcej: Ustawa o ofercie publicznej). 

Spółka wchodząca na giełdę musi skorzystać z usług różnych firm

This entry was posted on 30.4.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

6 Responses to “Doradcy IPO - przygotowanie oferty publicznej”

  1. Zgadza się, jednak jako pośrednik finansowy można bardzo dużo zarobić, to jest niewątpliwie plus. Pracowałem w https://twoj-kredyt.com/ i wiem, że nie jest to łatwa praca, jednak bardzo satysfakcjonująca i dająca poczucie spełnienia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Powinno korzystać się z usług doradców finansowych, a szczególnie w kwestii przeróżnych kredytów. Ja skorzystałam sobie na początku ze strony http://kolejnachwilowka.pl/ i pomimo świetnych informacji i tak doradzę się doradcy, bo to zawsze indywidualna pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  4. Z tego co się orientuję, to trzeba jak najszybciej dokonać rejestru akcjonariuszy, korzystając z pomocy odpowiedzialnego za to podmiotu. Zastanawiam się nad ofertą https://qsecurities.pl/uslugi-rejestr-akcjonariuszy/ - mieliście okazję korzystać z ich usług?

    OdpowiedzUsuń
  5. W sumie jestem przekonana, że każdy sobie z finansami radzi, ale jeśli nie, to są na to odpowiednie pomoce. Podpowiedzią dla Was może być na przykład taki https://mimookolicznosci.pl/doradca-kredytowy-krakow-dlaczego-warto-udac-sie-na-spotkanie/ pośreenik. Pomaga nie tylko w kredytach, ale i w inwestowaniu.

    OdpowiedzUsuń