Droga na giełdę - od uchwały WZ do pierwszego notowania


Zobaczmy, z jakich etapów składa się droga spółki na GPW.



  1. Decyzja właścicieli o wejściu na GPW
Wejście na giełdę wiąże się z wieloma korzyściami dla firmy, ale oznacza także większe koszty i nowe obowiązki.Podjęcie decyzji o zostaniu spółką giełdową uruchamia cały proces, który zajmie kilka miesięcy.

  1. Przekształcenie w spółkę akcyjną
Tylko spółka akcyjna (komandytowo-akcyjna) może emitować akcje. Dobrze jest już na tym etapie rozpocząć współpracę z późniejszym oferującym – domem maklerskim. Warto także skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która ma doświadczenie na rynku publicznym, aby powstające dokumenty korporacyjne spełniały wymogi rynku kapitałowego.

Czytaj więcej > 

  1. Uchwała Walnego Zgromadzenia (WZ) o zamiarze wprowadzenia akcji do obrotu giełdowego i ewentualnie nowej emisji akcji. Ewentualna restrukturyzacja spółki
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podejmuje uchwałę o emisji akcji, ich dematerializacji oraz o zamiarze ubiegania się o wprowadzenie akcji do obrotu giełdowego.
Akty korporacyjne muszą być dostosowane do wymogów rynku publicznego. Dotyczy to w szczególności kwestii uprzywilejowania akcji, sposobu wyboru członków rady nadzorczej i innych szczególnych uprawnień dotychczasowych akcjonariuszy, które nie będą dotyczyć nowych udziałowców. Akcje imienne nie mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie. Warto więc jeszcze przed ofertą rozważyć kwestie ich ewentualnej zamiany lub przynajmniej zagwarantować w statucie możliwość ich zamiany na żądanie właściciela.
Ponadto, struktury własnościowe muszą być zgodne z zasadą przejrzystości kapitałowej.

  1. Wybór partnerów - dom maklerski, doradca prawny, agencja PR
Obowiązkowe jest zaangażowanie firmy inwestycyjnej (domu maklerskiego) oraz biegłego rewidenta. Biuro maklerskie zajmuje się przygotowaniem i organizowaniem oferty publicznej. Biegły rewident musi zbadać i doprowadzić do porównywalności sprawozdania finansowe spółki. W praktyce spółki korzystają także z pomocy doradców finansowych oraz prawnych, a także firm public relations.

Wybór Doradców >

Dom Maklerski >
Audytor >
Doradca Prawny >
Analityk Finansowy >
Agencja Public Relations > 

  1. Sporządzenie odpowiedniego dokumentu informacyjnego
Korzystając z pomocy doradców, należy sporządzić prospekt emisyjny. Trzeba przygotować jasny opis funkcjonowania spółki wraz z przedstawieniem najważniejszych kierunków rozwoju i źródeł finansowania. Należy dokładnie opracować plan strategiczny, plan finansowy i cele emisji. Strategie powinny być realne i czytelne dla przyszłych inwestorów. Przykładowe prospekty emisyjne można pobrać ze strony internetowej danej spółki. Przykładowo poniżej prospekt spółki energetycznej Tauron:
http://www.tauron-pe.pl/relacje-inwestorskie/pierwsza-oferta-publiczna/Pages/default.aspx

  1. Złożenie i zatwierdzenie prospektu w KNF
Gotowy prospekt emisyjny należy złożyć w Komisji Nadzoru Finansowego. Po wprowadzeniu ewentualnych korekt przez spółkę, Komisja zatwierdza prospekt.

  1. Rejestracja akcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW)
Spółka podpisuje umowę z KDPW, której przedmiotem jest rejestracja w depozycie papierów wartościowych objętych ofertą publiczną.

  1. Publiczna oferta
Biura maklerskie oferują akcje, a inwestorzy składają zapisy. Trwa kampania reklamowa. Pod koniec oferty trzeba złożyć do Zarządu Giełdy wniosek o dopuszczenie akcji do obrotu giełdowego. Do wniosku trzeba dołączyć zatwierdzony przez KNF prospekt emisyjny. Zarząd Giełdy określa szczegóły m.in. system notowań oraz datę sesji giełdowej, kiedy nastąpi pierwsze notowanie akcji.

  1. Pierwsze notowanie
To historyczny dzień w historii każdej spółki. Spółka oficjalnie dołącza do prestiżowego grona spółek giełdowych. Od teraz każdy może nabywać jej akcje i zarabiać na tym lub tracić.

Pierwsze notowanie spółki Tauron na GPW

This entry was posted on 29.4.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply