Konto oszczędnościowe


Oprócz konta osobistego możemy także założyć w banku konto oszczędnościowe. Konta osobiste są zwykle nieoprocentowane, natomiast konta oszczędnościowe mają oprocentowanie symboliczne - najczęściej jest ono niższe niż inflacja i niższe lub porównywalne do oprocentowania lokat. Mimo to, takie konta mają jednak kilka zalet.


Przede wszystkim konta oszczędnościowe mogą być pomocne dla osób, które chcą nauczyć się oszczędzania pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze z takiego konta możemy wypłacić bez ponoszenia prowizji raz w miesiącu (jedna darmowa wypłata). Jeśli będziemy chcieli zrobić to częściej, to za każdym razem zapłacimy dość wysoką prowizję, która wynosić może ok. 5-10 zł, co może pochłonąć nie tylko niewielkie odsetki, ale także nadszarpnąć zdeponowany kapitał. Musimy także pamiętać, że od i tak minimalnego oprocentowania kont oszczędnościowych banki pobierają jeszcze 19-proc. podatek Belki.
Dopłacać pieniądze na konto oszczędnościowe możemy bez ograniczeń, czyli możemy sobie postanowić, że np. co tydzień będziemy wpłacać tam określoną sumę.

Na koncie oszczędnościowym nie zarobimy, ale może to być przydatne rozwiązanie na krótki okres czasu, np. jeśli chcemy odłożyć na jakiś wydatek przez najbliższe kilka miesięcy. Możemy tam także przechowywać pieniądze, kiedy obawiamy się, że mogą nam być potrzebne w niedalekiej przyszłości i nie chcemy blokować ich na lokacie ani kupować akcji na giełdzie i ryzykować poniesieniem straty. Konto oszczędnościowe jest także wygodniejsze niż programy systematycznego oszczędzania, gdzie jesteśmy zobowiązani wpłacać co miesiąc lub co kwartał z góry określoną stawkę. Jak widzimy, w porównaniu do innych rozwiązań, konto oszczędnościowe jest produktem zdecydowanie elastycznym i mało ryzykownym. Sprawdza się idealnie, kiedy chcemy mieć stały i łatwy dostęp do naszych oszczędności.

Aby otworzyć konto oszczędnościowe w danym banku, musimy - z nielicznymi wyjątkami - posiadać tam także konto osobiste. Dlatego najprościej otworzyć konto w banku, gdzie mamy nasze konto osobiste. W przypadku kont internetowych otwarcie konta oszczędnościowego zajmuje najczęściej kilka minut i możemy to zrobić sami przez internet.

Podsumowując: konto oszczędnościowe może nam się przydać, kiedy chcemy mieć stały dostęp do naszych pieniędzy, nawet kosztem nieco mniejszych odsetek niż na lokacie. Może być bardzo pomocne, kiedy obserwujemy sytuację i czekamy na odpowiednią okazję inwestycyjną lub też kiedy spodziewamy się, że mogą nas spotkać nieplanowane wydatki. Konto oszczędnościowe to właśnie taka mała "skarpeta", do której możemy wrzucać nasze oszczędności, a także szybko wypłacić je w razie konieczności.

W przypadku kont oszczędnościowych banki stosują oprocentowanie zmienne. Oznacza to, że bank może w dowolnej chwili zmienić wysokość oprocentowania, w szczególności jeśli zmienią się stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli stopy procentowe zostaną obniżone, banki mogą obniżyć także oprocentowanie kont oszczędnościowych. Jednak w praktyce, w pierwszej kolejności banki obniżają oprocentowanie lokat, a oprocentowanie kont oszczędnościowych utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Poniższa porównywarka pomoże nam zorientować się, jak na tle rynku wypada oferta naszego banku i ile wyniosą odsetki na naszym koncie oszczędnościowym.

This entry was posted on 25.4.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply