Przekształcenie w Spółkę Akcyjną


Tylko spółka akcyjna może emitować akcje i wejść na giełdę. W przypadku spółek mających inną formę prawną niezbędne jest przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną.

Jeżeli spółka działa jako spółka osobowa lub kapitałowa, przekształcenie odbywa się zgodnie z zasadami kodeksu spółek handlowych. Jeżeli jest to indywidualna działalność gospodarcza, spółka cywilna lub spółdzielnia, to na ogół dotychczasowy majątek przedsiębiorstwa wnoszony jest jako wkład niepieniężny do nowo tworzonej spółki akcyjnej.
Spółka może już na tym etapie podjąć współpracę z firmą inwestycyjną - domem maklerskim, późniejszym oferującym. Pozwoli to uniknąć typowych błędów, związanych z niewłaściwą koordynacją prac lub brakiem znajomości specyfiki rynku kapitałowego i brakiem doświadczenia na rynku publicznym.
Konieczne może okazać się nawiązanie współpracy z kancelarią prawną, specjalizującą się w zagadnieniach rynku publicznego. Dzięki temu spółka będzie mieć pewność, że powstające dokumenty korporacyjne będą spełniały niezbędne wymagania rynku kapitałowego. Na tym etapie istotne mogą okazać się kwestie podatkowe, determinujące sposób przeprowadzenia przekształceń.



Dostosowanie aktów korporacyjnych do wymogów rynku publicznego
W przypadku spółek, które działają już w formie spółek akcyjnych, a chcą przejść na giełdę, także konieczne są konsultacje z kancelarią prawną. Dokumenty korporacyjne w przypadku takich spółek w praktyce zawierają elementy niezgodne z zasadami i przepisami obowiązującymi na rynku publicznym.
Trzeba dokonać szczegółowego przeglądu wszystkich funkcjonujących dokumentów korporacyjnych i zmienić je lub dostosować, zgodnie z przepisami rynku kapitałowego. Dotyczy to w szczególności kwestii uprzywilejowania akcji, sposobu wyboru członków rady nadzorczej i innych szczególnych uprawnień obecnych akcjonariuszy, które nie będą dotyczyć nowych udziałowców. W spółkach o rozproszonym akcjonariacie korekta błędnie podjętych uchwał walnego zgromadzenia jest kosztowna, kłopotliwa i zwykle zaburza harmonogram prac.
Przykładowo, akcje imienne nie mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie. Dobrze jest zatem jeszcze przed ofertą publiczną rozważyć kwestie ich ewentualnej zamiany lub przynajmniej zagwarantować w statucie możliwość ich zamiany na żądanie właściciela.
Zgodnie z ogólną zasadą rynku publicznego wszyscy akcjonariusze powinni być traktowani w sposób równy, niezależnie od wielkości posiadanych pakietów akcji.

This entry was posted on 3.7.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply