Prospekt Emisyjny


Sporządzenie, zatwierdzenie i opublikowanie prospektu jest niezbędnym warunkiem formalnym rozpoczęcia procesu oferty publicznej.

Prospekt emisyjny jest bardzo ważnym dokumentem. Jest to podstawowy dokument, na podstawie którego przeprowadzana jest oferta publiczna. Ponadto, jest głównym źródłem informacji dla inwestorów, dla których pełni rolę zaproszenia. Powinien być opracowany tak, by zachęcić ich do inwestycji w spółkę. Najważniejszą częścią prospektu jest strategia spółki wraz z jej wymiarem finansowym. Prospekt emisyjny można wykorzystać do celów promocyjnych także po zakończeniu oferty publicznej. W prospekcie trzeba niekiedy umieścić również informacje niezbyt korzystne dla spółki (jeżeli wydarzenia takie miały miejsce). Jednocześnie jednak jest to okazja do przedstawienia komentarza ze strony spółki, wyjaśniającego problem i tonującego znaczenie niekorzystnych danych.
Przygotowaniem prospektu zajmuje się zasadniczo dom maklerski. Prospekt emisyjny może być sporządzony jako dokument jednolity (pojedynczy) lub jako trzy odrębne dokumenty, które mogą podlegać osobnemu zatwierdzeniu przez KNF. Obie formy prospektu zawierają te same informacje i różnią się tylko sposobem ich zredagowania oraz przebiegiem procedur dopuszczeniowych w KNF.
Termin ważności prospektu wynosi 12 miesięcy od dnia udostępnienia do publicznej wiadomości. Jeżeli w tym czasie zaistnieją okoliczności zmieniające treść prospektu, emitent ma obowiązek aktualizacji go w formie aneksu. Każdy z aneksów wymaga zatwierdzenia przez KNF (w terminie 7 dni od daty zgłoszenia).
Jeżeli oferta kierowana jest również na rynek zagraniczny, prospekt sporządza się w języku polskim oraz w języku rzędowym danego państwa lub w języku przyjętym w tym kraju za język finansów międzynarodowych. Jeżeli oferta publiczna lub dopuszczenie na rynek regulowany będzie mieć miejsce wyłącznie za granicą, można zrezygnować z przygotowania prospektu w języku polskim, a na potrzeby procedury zatwierdzania w Polsce sporządzić go w języku angielskim. Prospekt zatwierdzony w Polsce może być wykorzystany do przeprowadzenia oferty publicznej w dowolnym kraju Unii Europejskiej.
W prospekcie muszą być obowiązkowo zamieszczone sprawozdania finansowe. W zależności od typu oferty publicznej ich zakres jest różny. W przypadku prospektu dotyczącego emisji akcji, emitent zobowiązany jest zamieścić sprawozdania za 3 ostatnie lata obrotowe.
W myśl ustawy o ofercie publicznej prospekt może nie zawierać ceny emisyjnej, a nawet ostatecznej liczby oferowanych akcji, jednakże musi określać co najmniej cenę maksymalną lub kryteria i zasady ustalenia ostatecznej ceny emisyjnej oraz liczby oferowanych papierów wartościowych. Informacja o cenie jest przekazywana jako raport bieżący dotyczący zmiany w prospekcie.
Kiedy prospekt jest już gotowy, emitent za pośrednictwem domu maklerskiego składa do KNF wniosek o jego zatwierdzenie. Komisja może zgłosić uwagi, które spółka musi uwzględnić i uzupełnić dokumentację.
Zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez KNF jest warunkiem jego opublikowania i udostępnienia do publicznej wiadomości w terminie umożliwiającym inwestorom zapoznanie się z jego treścią.
Istnieje kilka szczególnych przypadków ofert publicznych, których przeprowadzenie nie wymaga sporządzenia, zatwierdzenia i udostępnienia prospektu emisyjnego. Prospekt emisyjny nie jest wymagany m.in. w sytuacji, gdy oferta kierowana jest wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych.


This entry was posted on 8.8.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply