Uchwała o emsiji akcji


Uchwała Walnego Zgromadzenia o emisji akcji jest podstawowym dokumentem powodującym formalne rozpoczęcie przygotowań do oferty publicznej.
W uchwale zawarta jest decyzja o emisji papierów wartościowych w drodze oferty publicznej lub ubieganiu się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku giełdowym oraz o dematerializacji tych papierów wartościowych. Przy ofercie z planowanym podwyższeniem kapitału walne zgromadzenie musi na ogół zdecydować o wyłączeniu prawa pierwszeństwa w objęciu akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy. Wymaga ono uzasadnienia, którym w praktyce jest interes spółki związany z potrzebami kapitałowymi i brakiem możliwości ich realizacji przez obecnych akcjonariuszy.

Podjęta uchwała (lub uchwały) określa najbardziej ogólny kształt emisji i typ oferty publicznej lub dopuszczenia akcji do obrotu na rynku giełdowym.
W uchwale o emisji dobrze jest przekazać maksymalnie dużą część uprawnień, dotyczących parametrów oferty zarządowi spółki. Dotyczy to takich kwestii jak terminy otwarcia i zamknięcia subskrypcji, cena emisyjna, sposób składania zapisów, ewentualne przesunięcia pomiędzy transzami, przydział akcji. Pozostawienie tych elementów w kompetencjach rady nadzorczej lub co gorsza walnego zgromadzenia powoduje na ogół trudności techniczne w sprawnym przeprowadzeniu oferty ze względu na bardziej skomplikowany tryb obradowania tych organów. W uchwale powinno znaleźć się upoważnienie zarządu do ewentualnego zawarcia umowy o subemisję usługową lub inwestycyjną, jeżeli spółka ma zamiar z tego skorzystać. Uchwała powinna także upoważniać zarząd do podjęcia decyzji o wprowadzeniu do obrotu giełdowego praw do akcji nowej emisji (PDA) - szczególnej formy papierów wartościowych - umożliwiających obrót giełdowy wyemitowanymi akcjami przed ich rejestracją przez sąd rejestrowy.
Kodeks spółek handlowych wyznacza 4-miesięczny termin na złożenie wniosku lub zawiadomienia o emisji w KNF. Termin ten liczony jest właśnie od daty powzięcia uchwały o podwyższeniu kapitału. Z tego względu formalne podjęcie uchwały następuje dosyć późno, szczególnie w spółkach posiadających skoncentrowany akcjonariat. Często uchwałę o emisji podejmuje się, gdy prace nad ofertą są już poważnie zaawansowane, a nawet bezpośrednio przed złożeniem wniosku o zatwierdzenie prospektu emisyjnego w Komisji Nadzoru Finansowego.
Uchwała musi zawierać również postanowienie o przeprowadzeniu oferty w trybie subemisji usługowej lub inwestycyjnej, jeżeli spółka ma takie plany. Ze względów praktycznych często stosuje się przekazanie w uchwale tej kompetencji radzie nadzorczej.
Wskazane jest nadanie w uchwale nowym akcjom prawa do dywidendy przysługującego od początku roku, w którym przeprowadzona ma zostać emisja. Pozwoli to na uniknięcie kłopotów technicznych, związanych ze zróżnicowaniem praw z akcji nowych i dotychczasowych, w momencie ich wprowadzania do obrotu giełdowego. W takiej sytuacji wystąpiłaby bowiem konieczność prowadzenia odrębnych notowań - rozwiązania niestosowanego przez GPW ze względu na prawdopodobieństwo manipulacji kursowych i ograniczenie płynności. Rozwiązanie to może budzić pewien opór dotychczasowych akcjonariuszy, gdyż pozyskiwany kapitał faktycznie nie uczestniczył jeszcze w wypracowaniu osiągniętego zysku. W zasadzie jednak jest to problem czysto teoretyczny, gdyż pozyskiwanie kapitału na rozwój spółki trudno pogodzić z jego jednoczesną wypłatą w postaci dywidendy.

This entry was posted on 1.8.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply