Kodeks dobrej praktyki domów maklerskich

Kodeks stanowi zbiór norm etycznych obowiązujących członków Izby Domów Maklerskich oraz ich pracowników.

Domy maklerskie we wzajemnych stosunkach powinny kierować się zasadami solidności i lojalności środowiskowej, zachowując zasady uczciwej konkurencji i nie powinny podejmować działań, które mogłyby naruszyć dobre imię innego domu maklerskiego.

Konkurując ze sobą domy maklerskie powinny unikać nieuzasadnionego zaniżania cen świadczonych usług.

Aby zapewnić wiarygodność i obiektywizm porównań ofert domów maklerskich dokonywanych przez prasę domy maklerskie nie powinny finansować takich porównań.

Domy Maklerskie nie powinny nie mając prawnego uzasadnienia kwestionować dokumentów wydanych przez inny Dom Maklerski.

Domy maklerskie powinny dążyć do polubownego rozstrzygania wzajemnych sporów, a w przypadkach koniecznych korzystać z Sądu Izby Domów Maklerskich.

W kontaktach ze środkami masowego przekazu dom maklerski może ujawniać wyłącznie sprawdzone informacje, nie naruszające prawa ani zastrzeżeń umownych łączących go z innymi podmiotami.

W przypadku naruszenia zasad Kodeksu, sytuacja może być poddana ocenie Komisji Etyki działającej w ramach Sądu Izby Domów Maklerskich. Postępowanie przed Komisją Etyki może być wszczęte na wniosek Członka Izby lub Rzecznika Sądu Izby. W wyniku przeprowadzonego postępowania Komisja Etyki stwierdza w swojej uchwale czy doszło do naruszenia zasad Kodeksu. Niezwłocznie po podjęciu, o uchwale i jej treści Komisja Etyki zawiadamia pisemnie wszystkich członków Izby.
W przypadku naruszenia zasad Kodeksu przez Członka Izby Komisja Etyki może w podjętej uchwale jednocześnie nałożyć na niego jedną lub kilka z poniższych kar:
1) upomnienie
2) nagana
3) kara pieniężna (wysokość kar pieniężnych określa Statut)
4) zawieszenie członkostwa w Izbie na okres do 6 miesięcy
5) usunięcie z Izby
6) podanie do publicznej wiadomości treści podjętej uchwały w drodze ogłoszenia w ogólnopolskim dzienniku

Ze względu na charakter sprawy, mimo nie stwierdzenia naruszenia zasad Kodeksu, Komisja Etyki w swojej uchwale może zdecydować o podaniu do publicznej wiadomości w ogólnopolskim dzienniku informacji o podjętej uchwale i jej treści.

Kodeks oraz jego zmiany wiążą Członków Izby na podstawie i w trybie uchwały Walnego Zgromadzenia.

This entry was posted on 4.10.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply