Nadzór nad rynkiem kapitałowym


Organem nadzoru nad rynkiem kapitałowym jest Komisja Nadzoru Finansowego.

Nadzorowi Komisji podlegają w szczególności:
- firmy inwestycyjne
- banki powiernicze
- spółki prowadzące rynek regulowany
- Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW)
- emitenci papierów wartościowych
- towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI)
- podmioty prowadzące obsługę funduszy inwestycyjnych
- spółki prowadzące giełdy towarowe
- towarowe domy maklerskie
- przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące rachunki lub rejestry towarów giełdowych
- giełdowe izby rozrachunkowe

Przewodniczący Komisji wydaje postanowienia o wszczęciu postępowania administracyjnego oraz inne postanowienia, zarządzenia i zalecenia.

Komisja może nakładać kary pieniężne.

Komisja może przekazywać i otrzymywać informacje od zagranicznych organów nadzoru.

Postępowanie kontrolne i wyjaśniające oraz blokada rachunków

Przedmiotem kontroli jest zgodność działalności lub sytuacji finansowej kontrolowanego, w zakresie objętym nadzorem Komisji, odpowiednio z przepisami prawa, regulaminami, warunkami określonymi w zezwoleniach, zasadami uczciwego obrotu lub interesem zleceniodawców.

Upoważnienia do przeprowadzenia kontroli udziela Przewodniczący Komisji w formie pisemnej. Zmiana osób upoważnionych do wykonania kontroli wymaga każdorazowo wydania odrębnego upoważnienia.

Czas trwania kontroli nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.

W toku kontroli Przewodniczący Komisji może zarządzić zajęcie dokumentu lub innego nośnika informacji niezbędnego dla dalszego postępowania.

Przewodniczący Komisji może zgłosić zalecenia usunięcia przez kontrolowany podmiot nieprawidłowości stwierdzonych na podstawie wyników kontroli.

Przewodniczący Komisji może zarządzić przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. W postępowaniu wyjaśniającym nie przeprowadza się dowodu z opinii biegłego, przesłuchania osoby ani innych czynności wymagających spisania protokołu zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego, z wyjątkiem zajęcia dokumentów lub innych nośników informacji. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego Przewodniczący Komisji składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub wszczyna postępowanie administracyjne albo zarządza zamknięcie postępowania wyjaśniającego.

W przypadku gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, Przewodniczący Komisji lub jego zastępca może wystąpić do podmiotu nadzorowanego z pisemnym żądaniem dokonania blokady:
1) rachunku papierów wartościowych
2) innego rachunku, na którym zapisywane są instrumenty finansowe niebędące papierami wartościowymi
3) rachunku pieniężnego służącego do obsługi rachunków, o których mowa w punkcie (1) lub (2)
na okres maks. 48 godzin od momentu potwierdzenia otrzymania żądania przez podmiot nadzorowany. Podmiot nadzorowany dokonuje blokady rachunku natychmiast po otrzymaniu żądania. Równocześnie z żądaniem Przewodniczący Komisji składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Prokurator może postanowić o dokonaniu blokady rachunku na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące od otrzymania zawiadomienia.

Przepisy Karne

Niedopełnienie obowiązku dokonania blokady rachunku podlega grzywnie do 1.000.000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Kto udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie czynności kontrolnych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny. Orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

This entry was posted on 11.10.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply