Korzyści wejścia spółki na giełdę

Notowanie na giełdzie niesie z sobą wiele korzyści dla spółki, jej właścicieli i pracowników. Dzieki emisji akcji spółka pozyskuje kapitał na inwestycje, ale wejście na giełdę ma także inne zalety.

Giełda Papierów Wartościowych jest miejscem, w którym spotykają się przedsiębiorstwa poszukujące źródeł finansowania z inwestorami, którzy posiadają kapitał i szukają możliwości inwestycji, dzięki czemu mogą zapewnić spółkom potrzebne środki. W ostatnich latach spółki coraz częściej korzystają z oferty rynku publicznego, który daje możliwość pozyskania kapitałów poprzez emisję papierów wartościowych adresowaną do nieograniczonego kręgu potencjalnych nabywców.


Korzyści z wejścia spółki na giełdę


1. Korzyści finansowe dla spółki

- dostęp do kapitału o znacznej wartości (akcje, obligacje) umożliwia pozyskanie finansowania na rozwój spółki
- większa wiarygodność wobec banków i instytucji finansowych (wyższy rating - premia za upublicznienie)
- rynkowa wycena akcji

Najczęstszym motywem wejścia na giełdę jest właśnie pozyskanie kapitału na rozwój, co w konskewencji umożliwi zwiększenie efektywności i konkurencyjności. Znaczne kapitały są niezbędne szczególnie wtedy, gdy spółka chce dynamicznie przyspieszyć swój rozwój i uzyskać przewagę nad konkurentami, z którymi rywalizuje na rynku.
Spółki mogą pozyskiwać kapitał na rozwój dzięki emisji akcji, obligacji lub obligacji zamiennych na akcje. Spółki przeprowadzające pierwszą ofertę publiczną najczęściej decydują się na emisję akcji.
Wchodząc na giełdę, spółka podnosi także swoją wiarygodność, dzięki czemu łatwiej jest jej pozyskać finansowanie z innych źródeł. Ogólna dostępność publikowanych przez spółki giełdowe raportów bieżących i okresowych przyspiesza np. procedury związane z pozyskiwaniem kredytów bankowych.
Spółki liczą także na wiarygodną wycenę wartości rynkowej i wzrost cen akcji w przypadku osiągania atrakcyjnych wyników finansowych.


2. Korzyści dla Zarządu i pracowników

- możliwość realizacji strategii wyjścia z inwestycji w wybranym przez siebie momencie
- opcje menedżerskie i pracownicze oparte na akcjach spółki umożliwiają pozapłacowe motywowanie kadry zarządzającej i kluczowych pracowników

Wejście na giełdę umożliwia także sprzedaż akcji przez dotychczasowych właścicieli, jeśli są oni zainteresowani wyjściem z inwestycji. Mogą to uczynić już na etapie IPO, gdyż oferta publicznej subskrypcji "nowych" akcji może zostać połączona z ofertą sprzedaży "starych" akcji należących do dotychczasowych akcjonariuszy. Mogą to także zrobić już po wejściu spółki na giełdę, na dowolnych sesjach giełdowych.
W przypadku spółek należących do Skarbu Państwa wejście na gieldę zapewnia transparentność procesu prywatyzacji.
Równolegle z pierwszą ofertą publiczną spółka może wyemitować opcje na akcje dla pracowników spółki lub akcje przeznaczone do objęcia przez uprawnionych pracowników w ramach programu motywacyjnego. Taka emisja może być pozapłacową formą pobudzenia aktywności pracowników, nie zwiększąjąca w sposób znaczący kosztów działalności spółki.


3. Inne korzyści dla spółki

- prestiż - efekt marketingowy w otoczeniu rynkowym (dostawcy i klienci)
- obecność w mediach
- możliwość budowy grupy kapitałowej (płatność akcjami nowej emisji)
- możliwość pozyskania inwestora strategicznego na korzystnych warunkach

Istotne znaczenie ma również efekt marketingowy związany z wprowadzeniem spółki na giełdę. Notowania kursu ukazują się codziennie w prasie, TV oraz w internecie.
Spółka notowana na giełdzie ma większą szansę na rozbudowę grupy kapitałowej i aktywny udział w procesach konsolidacyjnych.
Znacznie łatwiejsze jest też pozyskanie inwestora strategicznego, jeśli taka możliwość jest przewidziana w planach dalszego rozwoju spółki.


Wejście na giełdę może być świetnym sposobem na stworzenie atrakcyjnego wizerunku spółki dla kontrahentów, inwestorów oraz w opinii publicznej. Niektóre spółki wchodząc na giełdę, idą śladami konkurencji - spółek, które już są notowane na giełdzie.

This entry was posted on 25.5.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply