Jak wygląda prospekt emisyjny?

Prospekt emisyjny może być sporządzony w formie dokumentu jednolitego (pojedynczego) lub jako zestaw trzech odrębnych dokumentów, które mogą podlegać osobnemu zatwierdzeniu przez KNF. Obie formy prospektu zawierają te same treści, a różnią się jedynie sposobem zredagowania. Spółka przygotowująca emisję akcji ma możliwość wyboru wariantu.


Prospekt jednolity musi zawierać następujące elementy:
- jasny i szczegółowy spis treści
- podsumowanie (streszczenie najważniejszych informacji)
- opis czynników ryzyka, związanych z emitentem oraz papierami wartościowymi, których dotyczy emisja
- zestawienie osób odpowiedzialnych za treść prospektu i ich oświadczenia
- czynniki ryzyka
- historia spółki
- opis działalności
- opis organizacji spółki
- informacje o kapitale zakładowym
- prawa i obowiązki akcjonariuszy, wynikające ze statutu emitenta
- analiza sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki
- informacje o osobach zarządzających i nadzorujących w spółce
- informacje o znaczących akcjonariuszach
- roczne sprawozdania finansowe
- śródroczne sprawozdania finansowe
- informacje o postępowaniach, których stroną jest spółka
- informacje o podmiotach należących do grupy emitenta
- opis zasad dystrybucji papierów wartościowych w ofercie publicznej
- opis praw i obowiązków, związanych z nabywaniem i posiadaniem oferowanych papierów wartościowych
- informacje o kosztach emisji



Prospekt trzyczęściowy sporządzany jest jako zestaw dokumentów:
1) dokument rejestracyjny
Zawiera informacje o działalności i organizacji spółki, posiadanych zasobach, osiągniętych wynikach finansowych, prognozach wyników finansowych, osobach zarządzających.
2) dokument ofertowy
Zawiera informacje związane z przedmiotem oferty. Powinny się w nim znaleźć dane o warunkach oferty, zasadach dopuszczania papierów wartościowych na giełdę, kosztach oferty oraz właścicielach, sprzedających papiery wartościowe.
Ponadto, jeżeli dokument ofertowy miałby być publikowany już po udostępnieniu do publicznej wiadomości dokumentu rejestracyjnego, to musi zawierać także informacje, stanowiące zmianę treści dokumentu rejestracyjnego w zakresie tych wszystkich zdarzeń, które zaistniały po dacie publikacji dokumentu rejestracyjnego i mogły w znaczny sposób wpłynąć na ocenę przedstawianych papierów wartościowych.
3) dokument podsumowujący
Powinien zawierać przystępne w odbiorze streszczenie (maksymalna objętość 2500 słów) najważniejszych informacji przedstawionych w dokumencie rejestracyjnym i ofertowym, łącznie z zastrzeżeniem, że należy go traktować jedynie jako wprowadzenie do właściwego prospektu emisyjnego, a wszystkie decyzje inwestycyjne powinny być podejmowane po zapoznaniu się przez inwestora z treścią całego prospektu, czyli wszystkich trzech części.

W zależności od typu oferty publicznej, obowiązkowe jest zamieszczenie w prospekcie różnego zakresu sprawozdań finansowych. W przypadku emisji akcji, trzeba zamieścić sprawozdania za 3 ostatnie lata obrotowe, przy czym dwa ostatnie powinny być przedstawione zgodnie ze standardami rachunkowości, jakie będą stosowane przy sporządzaniu następnego, podlegającego obowiązkowi publikacji, sprawozdania finansowego.

Gotowy prospekt emisyjny należy złożyć do zatwierdzenia w KNF. Zależnie od wybranego wariant, nieco inaczej wygląda procedura.

Informacje dotyczące kwestii prawnych związanych z prospektem emisyjnym znajdziecie w Ustawie o ofercie publicznej.
Prospekty emisyjne poszczególnych spółek giełdowych znajdują się na ich stronach internetowych.


This entry was posted on 15.6.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply