Oferta publiczna akcji - subskrypcja


Ogólnie, można wyróżnić trzy możliwości subskrypcji.


1. Subskrypcja z ceną sztywną
Polega na podaniu ceny emisyjnej i rozpoczęciu przyjmowania zapisów na akcje. Obowiązuje zasada pierwszeństwa w zapisywaniu się i obejmowaniu akcji - inwestor, który pierwszy złoży zapis na akcje będzie miał pierwszeństwo w ich objęciu.

2. Subskrypcja z ceną minimalną
Przy zapisach na akcje inwestorzy muszą określić cenę.

3. Budowa księgi popytu (book building)
Cena emisyjna jest ustalana poprzez zbieranie deklaracji od inwestorów instytucjonalnych w sprawie zakupu akcji. Inwestorzy udział w budowaniu księgi popytu wskazują liczbę akcji, jaką skłonni byliby kupić, z uwzględnieniem różnych poziomów ceny emisyjnej. Na tej podstawie ustalana jest cena równowagi, przy której wszystkie akcje z tej transzy zostają subskrybowane oraz pozostaje pewna nadwyżka zamówień.
Natomiast przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych może odbywać się w trakcie zapisów instytucji (z ceną maksymalną z przedziału cenowego) lub po zamknięciu budowy księgi popytu - z ceną już ustaloną.

Ustawa o ofercie publicznej dopuszcza możliwość nieumieszczenia w prospekcie ceny emisyjnej akcji, ale musi on określać cenę maksymalną lub kryteria ustalania ostatecznej ceny emisyjnej. 
 
Ponadto spółki mogą skorzystać z subemisji usługowej lub inwestycyjnej, co ogranicza ryzyko niepowodzenia publicznej oferty akcji.
Subemisja usługowa to nabycie przez firmę inwestycyjną (subemitenta) części lub całości emisji w celu sprzedaży inwestorom docelowym na rynku pierwotnym.
Subemisja inwestycyjna oznacza nabycie na własny rachunek przez firmę inwestycyjną (subemitenta) całości lub części akcji oferowanych w obrocie pierwotnym lub w pierwszej publicznej ofercie, na które nie złożono zapisów w terminie ich przyjmowania.


Przydziału akcji dokonuje zarząd emitenta w nieprzekraczalnym terminie określonym w prospekcie emisyjnym.


Po zakończeniu subskrypcji, w terminie 14 dni, emitent musi przekazać informacje dot. emisji do Komisji Nadzoru Finansowego, która prowadzi jawną ewidencję papierów wartościowych będących przedmiotem oferty publicznej oraz dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym.


Kapitał pozyskany dzięki publicznej emisji akcji podlega rejestracji w sądzie rejestrowym. Wymaga to złożenia przez emitenta wniosku o rejestrację zmian w statucie, określających podwyższenie kapitału w terminie 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez KNF. Rejestracja emisji jest niezbędna.

This entry was posted on 1.6.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply