Fundusze - jak inwestować?


Jedną z form oszczędzania są fundusze inwestycyjne. W porównaniu do lokat fundusze są dużo bardziej ryzykowne - nie mamy gwarancji, że zarobimy. Jeśli nie wycofamy środków na czas, możemy bardzo dużo stracić. Z drugiej strony, jeśli sytuacja na rynkach finansowych będzie sprzyjająca sytuacja, na funduszach możemy także zarobić. Niezależnie od tego, czy zarabiamy czy tracimy fundusze inwestycyjne pobierają od nas wysokie opłaty. Czy więc warto w nie inwestować?


Jak inwestować w fundusze?

Zdecydowana większość funduszy to tzw. fundusze otwarte i na nich właśnie się skupimy. W takim funduszu w każdej chwili możemy włożyć i wycofać nasze środki. Jeśli chcemy zainwestować nasze oszczędności w funduszu, formalnie nabywamy tzw. jednostki uczestnictwa. Pieniądze, które wpłacamy są przeliczane na jednostki uczestnictwa funduszu. W każdej chwili możemy dopłacić do funduszu dodatkowe środki. Inwestowanie w fundusze nie wymaga dużych nakładów - wpłata minimalna to często jedynie 100zł.
Wartość jednej jednostki uczestnictwa zależy od funduszu i może być bardzo różna - jej wielkość nie ma większego znaczenia w momencie, kiedy wkładamy nasze pieniądze do funduszu. W notowaniach funduszy podane są właśnie wartości jednostki uczestnictwa każdego funduszu i na tej podstawie ocenia się jego wyniki, czyli oblicza także nasz zysk lub stratę. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) to firmy, które prowadzą fundusze inwestycyjne. W Polsce jest obecnie ponad 30 TFI. Właścicielami większości z nich są banki, a także domy maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe i zagraniczne firmy zajmujące się inwestowaniem. TFI działające w Polsce to m.in. BZ WBK, PIONEER PEKAO, PKO, PZU, ING, Legg Mason, Superfund i KBC.
Listę TFI działających w Polsce znajdziecie tutaj:

Jeśli mamy konto internetowe, to w fundusze możemy także inwestować za pośrednictwem internetu. Oferta funduszy zależy od banku, w jakim mamy konto. Czasami bank może oferować tylko fundusze swojego TFI - czyli np. posiadając konto w banku Inteligo możemy inwestować tylko w fundusze prowadzone przez PKO TFI SA (bank PKO BP jest właścicielem Inteligo). Czasami możemy także zainwestować w fundusz bezpośrednio ze strony internetowej danego TFI. Najlepszą ofertę funduszy posiada obecnie mBank, który posiada tzw. Supermarket Funduszy Inwestycyjnych. Dzięki temu klienci mBanku mają do wyboru kilkaset funduszy inwestycyjnych, polskich i zagranicznych, jeśli tylko są zainteresowani tą formą inwestowania.
Jeśli chcemy zainwestować nasze pieniądze w fundusz, składamy zlecenie nabycia jednostek uczestnictwa. Jeśli chcemy wycofać nasze pieniądze z funduszu, składamy zlecenie odkupienia jednostek uczestnictwa. Potwierdzenie nabycia i zbycia jednostek uczestnictwa dostaniemy także pocztą na nasz adres domowy. Możemy także dokonywać zleceń konwersji, czyli zmiany funduszu na inny fundusz oferowany przez dane TFI. Realizacja każdego zlecenia trwa kilka dni. Składając zlecenie, musimy m.in. wybrać z listy fundusz, który nas interesuje, a także kwotę, jaką chcemy tam ulokować lub wypłacić.

Jeśli nie chcemy inwestować za pośrednictwem internetu, możemy także nabyć fundusze tradycyjnie w placówkach finansowych - bankach lub biurach maklerskich. W takim przypadku musimy zabrać ze sobą dowód osobisty, numer NIP i numer naszego konta bankowego. Podpisujemy umowę, a wpłat do funduszu możemy dokonać zaraz potem - gotówką lub przelewem.

Należy także pamiętać, że inwestowanie w fundusze wiąże się dla nas z dodatkowymi opłatami - prowizjami (opłaty manipulacyjne) i opłatą za zarządzanie. Prowizja jest pobierana za nabycie, zbycie i konwersję jednostek uczestnictwa. Należy jednak zaznaczyć, że prowizje nie zawsze są pobierane, np. w Supermarkecie mBanku nie ma opłat manipulacyjnych. Czasami możemy także trafić na promocję organizowaną przez dane TFI. Ogólnie mówiąc, przy inwestowaniu przez internet opłaty manipulacyjne są niższe niż kiedy składamy zlecenia stacjonarnie, np. w oddziale banku. Opłata za zarządzanie funduszem może wynosić kilka procent i zależy od rodzaju funduszu - największe opłaty ok. 4% są w funduszach akcji. W notowaniach funduszy publikowanych w mediach ta opłata jest już uwzględniona.
Notowania jednostek uczestnictwa są podawane codziennie, także na bieżąco możemy śledzić stan naszych inwestycji. Notowania są publikowane na stronie TFI, a także w serwisach informacyjnych, np. na onecie:


This entry was posted on 22.1.12. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

One Response to “Fundusze - jak inwestować?”

  1. Wiedza o inwestowaniu może być naprawdę bardzo przydatna w szczególności osobom, które chcą zacząć inwestować. Bardzo ciężko jednak z książek nauczyć się wszystkich możliwości. Trzeba je po prostu poznać z biegiem czasu. Na początek polecałabym inwestowanie w takiej postaci https://viennalife.pl/strefa-inwestowania/platforma-funduszy/fundusze-inwestycyjne-zamkniete

    OdpowiedzUsuń